EU poziva ponudnike pretočnih vsebin k zmernosti, Netflix bo nižal ločljivost
Matej Huš
20. mar 2020 ob 07:23:24
Ne le v Sloveniji, povsod po Evropi je internet močno obremenjen zaradi povečane uporabe vseh tistih, ki delajo ali se kratkočasijo od doma. To predstavlja težave za trenutne kapacitete, zato je Evropska komisija pozvala ponudnike pretočnih storitev k omejitvam.
Netflix, YouTube in druščina po statistikah povzročajo levji delež prometa na internetu. Na Netflix odpade 15 odstotkov vsega globalnega prometa, na YouTube skoraj 12 odstotkov, na Amazon Prime pa štiri odstotke. Skupaj z manjšimi konkurenti porabijo več kot tretjino vse pasovne širine. Nezanemarljiv del odpade tudi na aplikacije na Facebooku, pretočne igre, PS, XBox Live itd. Vse to velja v normalnih razmerah.
Evropski komisar Thierry Breton je dejal, da morajo ponudniki pretočnih storitev in operaterji skupaj odgovorno nastopiti in poskrbeti, da bo internet deloval nemoteno. Komisija predlaga omejitve, kot so video zgolj v standardni ločljivosti (in ne HD). Komisija je namreč zaskrbljena, da infrastruktura ne bi zdržala povišanih obremenitev, ki tudi trajajo bistveno dlje kot doslej.
Rast prometa opažajo tudi podjetja. Veliki Facebook ugotavlja, da se soočajo s konicami, denimo s podvojitvijo količine klicev prek WhatsAppa in Messengerja, je dejal direktor Mark Zuckerberg. Dodal je, da to predstavlja velik izziv, saj je promet višji kot ob času novoletnih voščil, predvsem pa traja. Iz Vodafone so sporočili, da sedaj konica traja kar od poldneva do 21. ure. Telecom Italia ugotavlja, da se je med vikendi promet povečal za 75 odstotkov. K obremenitvam dodatno prispevajo nove vsebine, ki so jih ponudniki odprli za čas karantene, denimo Disneyjeva nova pretočna platforma ali več filmov. Uporaba videokonferenčnih sistemov pa se je v Italiji potrojila.
Evropska pravila o nevtralnosti sicer prepovedujejo prioritizacijo internetnega prometa, zato morajo ponudniki najti drugačne rešitve. Ena so tudi pozivi uporabnikom. Španski operaterji so uporabnike že pozvali, naj večje prenose opravljajo ponoči, telefonske klice pa opravljajo prek žičnih telefonov, če je mogoče. Mobilna omrežja so namreč zelo obremenjena. Netflix pravi, da njihova tehnologija prilagajanja (adaptive streaming) ustrezno prilagodi ločljivost posnetkov glede na dostopno pasovno širino. V Evropi bodo ločljivost znižali. Operaterji med tem razpravljajo o skupnem načrtu, kako zagotoviti nemoteno delovanje sistema. Težave so tudi v ZDA, kjer je regulator (FCC) mobilnim operaterjem izjemoma dovolil uporabo dodatnih kosov radiofrekvenčnega spektra.