Pretočne televizijske storitve čedalje priljubljenejše, a ljudje izbirčnejši

Matej Huš

19. avg 2022 ob 13:10:31

Če so ZDA zgodnji znanilec trendov, se tudi televizija seli na splet k ponudnikom pretočnih vsebin. Minuli mesec so uporabniki prvikrat več gledali ponudnike pretočnih storitev (34,8 %) kakor kabelsko televizijo (34,4 %). Hkrati se povečuje tudi absolutna količina časa, ki ga preživijo pred televizijskimi sprejemniki. Julija so gledali 190 milijard minut pretočnih storitev, kar je približno 20 minut na osebo na dan. To je več kot aprila 2020, ko je bil zaradi vsesplošnih karanten in zaprtij dosežen dosedanji rekord. Ljudje torej čedalje več gledajo televizijo - v enem izmed formatov.

Po drugi strani pa se Netflix sooča s padcem števila naročnikov. To se jim je letos zgodilo že dve četrtletji zapovrstjo, kar negativno vpliva na prihodke in dobiček. Netflix kot enega glavnih problemov vidi deljenje gesel, kar bodo sedaj prepovedali oziroma dodatno zaračunali. Obeta pa se tudi z oglasi podprta verzija, ki naj bi bila brezplačna. Ta bo zaživela prihodnje leto in bo omejena, saj na primer ne bo omogočala prenosa vsebin za ogled brez povezave - logično, da ne preskočimo oglasov. To ni nič neobičajnega, saj tudi Hulu in HBO Max zahtevata plačljivi paket za prenos in ogled brez povezave.

V Veliki Britaniji število naročnikov na Netflix, Amazon Prime Video in Disney+ upada. V minulem četrtletju se je Netflixu odpovedalo dva odstotka naročnikov, preostalima storitvama pa celo štiri. Dogajanje v Veliki Britaniji je bolj podobno evropskemu kot dogajanje v ZDA. Razlog za upad naročnin je draginja, kar kaže razčlemba podatkov. Medtem ko se delež gospodinjstev, ki naročajo vsaj eno pretočno storitev, za kar letno porabijo 300 funtov, še vedno povečuje, odpovedujejo posamične naročnine. Ljudje naročajo, kar jih res pritegne, hkrati pa so bistveno bolj fleksibilni in naročnine sklepajo tudi za krajša časovna obdobja, če jih na primer pritegne kakšna serija.