Bela hiša: ukinitev nevtralnosti interneta prinesla 50 milijard dolarjev
Matej Huš
22. feb 2020 ob 21:19:02
V februarskem predsednikovem poročilu o stanju gospodarstva iz Bele hiše so zapisali, da obnovitev svobode na internetu, kakor administracija imenuje ukinitev principa nevtralnosti interneta, povečuje prihodke za 50 milijard dolarjev letno in povečuje blaginjo prebivalstva za skoraj 40 milijard dolarjev letno. Dodatnih 11 milijard dolarjev letno naj bi prineslo rahljanje pravil o zasebnosti na internetu. O utemeljenosti teh navedb so se že vprašali mnogi zagovorniki nevtralnosti interneta, saj gre v najboljšem primeru za ocene.
V ZDA so decembra 2017 ukinili nevtralnost interneta. Zvezna komisija za telekomunikacije (FCC), v kateri imajo večino republikanci, je razveljavila odločitev iz leta 2015, tako da internet ni več reguliran kot javna storitev, temveč je informacijska storitev. To pomeni, da ne veljajo več stroge varovalke glede enakovrednosti prometa, prepovedi prioritizacije, plačila dodatnih taks velikih strani (npr. Netflix, Youtube) itd. FCC je tedaj to odločitev utemeljevala z gospodarskimi argumenti, češ da nevtralnosti interneta zavira razvoj in investicije v nove kapacitete, kar so nekatere študije ovrgle. Tudi javno posvetovanje, ki so ga predhodno izvedli, je bilo manipulacija, je odkrilo tožilstvo.
V najnovejšem poročilu so tej temi posvetili dobre tri strani (120-123). Sklicujejo se na študijo iz leta 2008. V letih 2003-2005 je zakonodaja zahtevala, da morajo lastniki paric te zagotavljati tudi drugim ponudnikom dostopa do interneta, ki so uporabnikom nudili internet prek DSL (DSL line sharing). V praksi so lahko uporabniki izbrali kateregakoli ponudnika DSL, ne le tistega, ki je imel fizično infrastrukturo napeljano do njihovega doma. Ko so leta 2008 ta pravila ukinili, se je število povezav DSL povečalo za 30 odstotkov bolj od splošnega trenda rasti (pri kabelskih povezavah, kjer teh omejitev ni bilo, ter v Kanadi, kjer zakonodaje niso spreminjali). Toda nevtralnost interneta s tem ni povezana. Poročilo tudi ne omenja dejstva, da so med trajanjem nevtralnosti interneta (2015-2018) hitrosti dostopa do interneta v resnici zrasle. Operaterji sami priznavajo, da nevtralnost interneta ne vpliva na investicije v omrežja. Poročilo je zato Harold Feld iz nevladne organizacije za zaščito pravic potrošnikov Public Knowledge označil kot učbeniški primer manipulacije, saj da stroški dostopa do interneta za uporabnike v zadnjih letih rastejo.