ZDA kljub nezgodi Sojuza zaupajo v ruski vesoljski program

Dare Hriberšek

14. okt 2018 ob 22:34:16

Nesreča vesoljskega vozila Sojuz MS-10 s človeško posadko, ki se je minuli teden primerila med izstrelitvijo v Bajkonurju v Kazahstanu, kot kaže ne bo imela večjih posledic za vesoljsko sodelovanje ZDA in Rusije. Čeprav preiskava incidenta še ni končana, pa je izvršni direktor NASE, Jim Bridenstine med razgovorom na ameriškem veleposlaništvu v Moskvi novinarjem povedal, da se vsaka ponesrečena misija ne konča tako srečno, kot se je ta. Zato pričakuje, da bodo decembra, ko je načrtovana zamenjava posadke na Mednarodni vesoljski postaji (ISS), astronavti in kozmonavti tja znova potovali na krovu Sojuza. Polet je bil sicer doslej načrtovan za 20. december.

Izvršni direktor Roskozmosa, Sergej Krikaljov pa je dan po ponesrečeni izstrelitvi pojasnil, da bo Rusija preložila izstrelitev tovorne kapsule, načrtovano za 31. oktober, namesto tega pa bodo poskušali še pred načrtovanim datumom pripraviti vse potrebno za izstrelitev nove človeške posadke. Roskozmos je odpovedal tudi načrtovani vesoljski sprehod, načrtovan za sredino novembra, med katerim naj bi posadka postaje pregledala luknjo, ki se je pojavila v kapsuli Sojuz MS-09, trenutno priključeni na ISS.

V nasprotnem primeru bi sedanja tričlanska posadka morala svoje bivanje na ISS prisilno podaljšati do nadaljnjega ali pa bi orbitalna postojanka nekaj časa samevala. Izstrelitveni sistem Sojuz je namreč za zdaj še vedno edini, ki je na voljo za transport človeških potnikov na ISS. Boeing in SpaceX sicer pripravljata svoji vozili, a preden bosta zares nared, morata prestati še veliko preizkusov in vsak svojo preizkusno izstrelitev brez človeške posadke, ki naj bi se odvili v začetku prihodnjega leta.

Če bo pri tem šlo kaj zelo narobe in, če bi preiskava zadnje izstrelitve Sojuza odkrila kako večjo napako, bo človeštvo za nekaj časa prizemljeno, v najbolj dobesednem pomenu. ISS je sicer zasnovana, da lahko nekaj časa sama kroži okoli Zemlje, a je to precej kočljivo, zlasti v primeru, če pride do kake napake v njenih sistemih. Zelo verjetno pa bi to pomenilo tudi prekinitev precejšnega števila znanstvenih poskusov, ki ves čas potekajo tam gori.