Evropska komisija: prihodnje leto zadnjikrat premikamo ure

Matej Huš

15. sep 2018 ob 08:40:15

Uraden predlog Evropske komisije predvideva zelo hitro ukinitev premikanja ure, so sporočili iz Bruslja. Konec prihodnjega marca, torej 31. 3. 2019, naj bi ure še zadnjikrat prestavili na poletni čas, predlaga Komisija. Ali jih bomo 27. oktobra 2019 prestavili tudi nazaj, je odvisno od vsake države posebej. Pričakovati je, da se bodo sosednje države pri odločitvi dogovorile.

V spletni anketi o usodi premikanja ur v Evropski uniji je sodelovalo 4,6 milijona ljudi, ki so se z 80 odstotki odločili za ukinitev premikanja ure. Velika večina sodelujočih je podprla trajni poletni čas (GMT+2 v naših krajih), po katerem bi bilo skozi vse leto (natančne vrednosti se tekom leta spreminjajo za več kot 20 minut) sonce v zenitu na vzhodu Poljske okrog 12.30, v Sloveniji okrog 13. ure, v Parizu okrog 14. ure in na zahodu Španije okrog 14.30 ure. Te ure tudi približno sovpadajo s sredino delovnega dne in v zameno za temnejša jutra prinašajo več svetlobe popoldne. Evropska komisija je zato že kmalu po razglasitvi rezultatov dejala, da si bo prizadevala za ukinitev premikanja ure, ker ljudje to želijo, da pa državam ne more predpisati, v katerem časovnem pasu naj bodo.

V praksi to pomeni, da se bodo države same odločile, ali bodo 27. oktobra 2019 prestavile uro nazaj ali ne, je dejala komisarka Violeta Bulc. Ob tem je pozvala sosednje države, naj se uskladijo in najdejo "dobro rešitev". V Sloveniji verjetno ne bomo osamljen otoček, temveč bomo zaradi navezanosti našega gospodarstva na okoliške države verjetno sledili Avstriji in Nemčiji. In prav Nemci so najbolj množično glasovali, saj so oddali kar dve tretjini vseh glasov. Prepričljivo so podprli poletni čas (GMT+2). Nemška vlada se še ni odločila, je pa gospodarski minister Peter Altmaier dejal, da je večina jasno izrazila svoje mnenje in da je predlog dober, zato bi ga morali uveljaviti. Tudi v Sloveniji je večina glasovala za poletni čas.

Evropski parlament in države članice se morajo do konca leta dogovoriti o ukinitvi premikanja ure, potem pa morajo posamezne države do aprila 2019 sprejeti odločitev, v katerem časovnem pasu želijo biti. Če se bo postopek zavlekel, se bo premikanje ure lahko ukinili šele leta 2020. Premikanje ure so v večjem delu Evrope uvedli ob naftni krizi v 70. letih kot ukrep za varčevanje z električno energijo. Dandanes je razsvetljava bistveno varčnejša, zato je vpliv zanemarljiv. Družbeni vplivi poletnega časa, ki so posledica fiksnih urnikov in življenja po mehanični uri, pa so racionalnejša izraba poletne sončne svetlobe. Zime so temne v vsakem primeru.