Facebook poizkuša na Kitajsko
Matej Huš
25. jul 2018 ob 07:39:27
Kitajska je dežela, v kateri je internet Zahodnjakom skoraj neprepoznaven. Namesto Googla imajo Baidu, namesto Facebooka imajo Wechat in Renren, namesto Amazona imajo Alibabo, namesto Twitterja uporabljajo Weibo, namesto Ebaya obstaja Taobao itd. Zahodne multinacionalke so večkrat poizkusile prodreti v ta del kitajskega trga, a so bridko spoznale, da na silo ne bo šlo. Kitajcem se lahko pridružijo, ne morejo pa jih premagati. Google je to lekcijo dobil na trd način, Facebook pa bo poizkusil mehkeje. Podjetje na Kitajskem ustanavlja podružnico.
Ker drugače ni šlo - Facebook se je trudil skoraj desetletje - so v mestu Hangzhou ustanovili hčerinsko podjetje Facebook Technology. Dovoljenje oblasti za poslovanje so dobili minuli teden, podjetje pa ima 30 milijonov dolarjev ustanovnega kapitala. To ne predstavlja ravno presežka, je pa dovolj za začetek. Toda pot ne bo enostavna.
To dokazuje že prvi incident, ki se je zgodil danes, torej le teden dni po registraciji. S spletne strani kitajskih oblasti je izginil podatek o registraciji Facebookovega podjetja, na družbenih omrežjih pa so omembe tega novega podjetja začeli cenzurirati. Facebook bo verjetno na koncu uspel registrirati podjetje, a bo moral igrati po kitajskih notah. Kot je ugotovil že Google, to pomeni absolutno spoštovanje kitajskega požarnega zidu, ki cenzurira vse neprimerne pojme na kitajskem internetu. Brez tega lahko Kitajci z zamahom paličice zaprejo Facebook Technology. Facebookov končni cilj je seveda tudi aplikacija za pametne telefone, za kar bo potreboval dodatna dovoljenja in licence. Instagram in WhatsApp jih na primer nista dobila. LinkedIn pa je dovoljen, a močno cenzuriran.
Facebookova tiskovna predstavnica Debbie Frost je zato investicijo v Hangzhouju opisala kot inovacijsko središče, ki bo podpiralo kitajske razvijalce, inovatorje in start-upe. To Facebook ne počne iz altruizma, temveč ker se zaveda, da lahko kitajski trg osvoji le v sodelovanju z lokalnimi podjetji in ljudmi. Hkrati morajo podjetja omogočiti nadzor komunistični partiji, ki predpisuje cenzuro, hkrati pa želi dostop do vseh podatkov o uporabnikih. Facebook trenutno ni v najboljšem položaju, da bi to brez pogroma ameriške in evropske javnosti lahko storil, a po drugi strani se kaj dosti tudi ne briga zanjo.
Na Kitajskem Facebook sicer že ustvari veliko prihodkov, saj kitajska podjetja kupujejo oglasni prostor. Toda prodor na interni kitajski trg bi omogočil še bistveno višje zaslužke. Inkubator za start-upe za 30 milijonov dolarjev je prvi korak.