Kriptovalute poskrbele za rekordne rezultate proizvajalcev GPU-jev

Matej Huš

14. maj 2018 ob 06:38:08

Proizvajalci grafičnih kartic, zlasti Nvidia, si v zadnjih mesecih manejo roke, saj so poslovni rezultati zaradi dodatnega povpraševanja naravnost fantastični. V preteklosti se je celo zgodilo, da je Nvidia pozvala k odgovorni prodaji, saj so rudarji pokupili vse zaloge, tako da za igralce iger ni ostalo nič. Poslovni rezultati temu pritrjujejo, saj je Nvidiia v prvem letošnjem kvartalu ustvarila 3,2 milijarde dolarjev prihodkov, kar je celo za 10 odstotkov več kot v minulem četrtletju, ki je vključevalo božično obdobje in je tradicionalno daleč najboljše. V primerjavi z istim četrtletjem lani so prihodki višji za osupljivih 66 odstotkov. Dobiček se je v primerjavi s predhodnim četrtletjem povečal za 11 odstotkov, z enakim obdobjem lani pa za 145 odstotkov.

Dobre rezultate je bilo pričakovati, saj so se cene nekaterih najpriljubljenejših grafičnih kartic od leta 2017 do danes podvojile. Običajno se računalniške komponente nikoli ne dražijo, temveč jim s starostjo cena pada. Toda ni vse zlato, kar se sveti. Kriptovalutam nekoliko pohaja sapa, kar bo imelo vpliv tudi na prodajo. Nvidia se zato trudi, da ne bi trenutna norija povsem odgnala igralcev iger. Če bi ti namreč prestopili h konkurenci, denimo na igralne konzole zaradi predragih grafičnih kartic, bo to velik udarec. Kriptovalute verjetno ne bodo trajale večno, igralci pa so zanesljiva in robustna skupina potrošnikov. Nvidia predvideva, da bodo v trenutnem četrtletju kriptovalute prinesle trikrat manj prihodkov kot v minulem.

Tudi AMD ugotavlja podobno. Njegovi prihodki so se v primerjavi s preteklim (božičnim!) četrtletjem povečali za 23 odstotkov, v primerjavi z istim četrtletjem lani pa za 40 odstotkov. To je poskrbelo za 81 milijonov dolarjev dobička, medtem ko so lani ustvarjali izgubo. AMD in Nvidia pravita, da se vsaj 10 odstotkov grafičnih kartic proda izključno za rudarjenje, a veliko jih služi tudi obema namenoma in statistika tega ne pokaže. Pa tudi sicer prodane grafične kartice za rudarjenje vplivajo tudi na vse ostale, saj dvig cene zvišuje maržo proizvajalca, ne glede na namen uporabe izdelka.