Falcon 9 eksplodiral, oskrbovalna misija na vesoljsko postajo neuspešna
Matej Huš
28. jun 2015 ob 17:32:33
Podjetje SpaceX, ki za NASO po pogodbi opravlja komercialni prevoz tovora na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS), je pred nekaj minutami izgubilo raketo Falcon 9 v1.1 in posledično celotno misijo CRS-7. Približno poltretjo minuto po vzletu, ko je raketa dosegla točko največjega zračnega upora, jo je razneslo. Raketa Falcon 9 in plovilo Dragon sta v celoti uničena, misija CRS-7 pa neuspešna. SpaceX je začel analizo telemetričnih podatkov, na predvideno mesto padca v morje pa so že poslali preiskovalne ekipe, ki bodo skušale ugotoviti razlog za izgubo plovila.
Prvih šest misij CRS, s katerimi SpaceX vozi tovor na ISS, je bilo uspešnih. Program CRS, ki za SpaceX do konca prihodnjega obsega skupno 12 misij, je zato NASA podaljšala z razpisom za CRS 2 za obdobje v letih 2017-2024. Rezultate bi bili morali objaviti do maja, a se je izbor zavlekel.
Misija CRS-7 bi se morala začeti z izstrelitvijo že 13. junija, a so datum potem štirikrat premaknili vse do današnjega dne. Poleg komercialne dejavnosti je SpaceX želel še tretjič preizkusiti kontroliran povratek prve stopnje rakete na zemljo. Januarja jim to ni uspelo, aprila pa je prva stopnja Falcona 9 sicer padla na predvideno mesto, a se je zaradi previsoke lateralne hitrosti prevrnila. To pot je Falcon 9 žal končal v prahu. SpaceX za izstrelitev NASI računa 133 milijonov dolarjev.
Dragon bi bil moral v CRS-7 na ISS pripeljati International Docking Adapter, ki bi omogočil spajanje novih plovil s standardom NDS (trenutno ISS podpira APAS-95). NASA namreč prehaja z berthinga na docking. Poleg tega je bilo na ISS namenjenih še za skoraj dve toni zalog in opreme, med katero velja omeniti Microsoft HoloLens, saj Microsoft in NASA sodelujeta v projektu Sidekick. Na ISS so potovali tudi oprema za opazovanje in analizo meteorjev ter več deset dijaških in študentskih raziskovalnih projektov. Kar se tiče zalog živeža, astronavti na ISS za zdaj nimajo težav. ISS ima dovolj rednih zalog do konca septembra, a bosta že prej na ISS pripeljala japonski HTV-5 in ruski Progress M-28M.
Le nekaj minut po vzletu je SpaceX prek Twitterja sporočil, da je plovilo utrpelo anomalijo pri vzletu, ki jo ekipa že preiskuje. Elon Musk, ustanovitelj in izvršni direktor SpaceX, je zapisal, da je imel Falcon 9 problem tik pred koncem prve stopnje, več informacij pa da sledi.
Originalni Falcon 9 in sedanja modifikacija Falcon 9 v1.1 sta doslej že osemnajstkrat uspešno poletela, to pa je bila prva neuspešna izstrelitev. Z raketo nameravajo izvesti še na desetine izstrelitev, razvijajo pa tudi Falcon Heavy, ki bo lahko namesto 13 ton v nizko zemeljsko orbito ponesla kar 53 ton (številke za geosinhrono orbito so 4,8 tone in 21,2 tone). Falcon 9 v1.1 pa bo dobil svojega neposrednega naslednika v obliki Falcona 9-R.
Več bo znanega na novinarski konferenci, ki jo bo NASA imela okrog 18.30 po slovenskem času.