Kakšna prihodnost se obeta ISS?

Matej Huš

23. feb 2025 ob 12:22:02

Mednarodna vesoljska postaja (ISS), ki že od leta 1998 kroži dobrih 400 kilometrov nad površjem našega planeta, bi morala po zadnjih dogovorih delovati do konca leta 2030, nato pa bo sledil kontroliran vstop v atmosfero. A Elon Musk ima drugačne načrte, ki jih je spričo njegovega položaja v ameriški izvršni oblasti in vodenja podjetja SpaceX treba jemati resno. Zapisal je, da bi po njegovem mnenju morali ISS deorbitirati v prihodnjih dveh letih.

Začelo se je kot že ničkoliko njegovih domislic, in sicer z objavo na lastnem omrežju X. Zapisal je, da je ISS preživela svoj namen in da ne nudi več skoraj nič dodane vrednosti, zato bi se morali začeti pripravljati na deorbitiranje. Ker se leto 2030 hitro bliža, bi šlo lahko za povsem nedolžno objavo. A v nadaljevanju je pojasnil, da zagovarja deorbitiranje v letu 2027. To pa je štiri leta pred načrtovano upokojitvijo ISS.

ISS ne morejo preprosto zakleniti in prepustiti usodi, saj bi v tem primeru hitro treščila na Zemljo. Ker bi bil padec nenadzorovan, bi lahko povzročil veliko škode, če bi zadela naseljeno področje. Lani je NASA prav Muskovemu podjetju SpaceX zaupala nalogo, da pripravi posebno verzijo plovila Dragon, ki bo leta 2030 ali 2031 odvlekel ISS nad Pacifik. ISS za delovanje potrebuje sodelovanje ZDA in Rusije. Slednja se je zavezala, da bo ISS podpirala vsaj do konca leta 2028. Vse odločitve o usodi ISS morajo biti sprejete s soglasjem obeh velesil.

A da bi NASA res nehala financirati ISS, za katero letno porabi okrog tri milijarde dolarjev, bi moral Kongres sprejeti takšen proračun. To pa se zdi malo verjetno, saj tudi nekateri republikanci močno zagovarjajo nadaljnje delovanje ISS, ker imajo od tega njihove zvezne države koristi.