Google želi razviti lasten kvantni računalnik
Matej Huš
6. sep 2014 ob 11:30:27
Google je napovedal, da se bodo lotili razvoja kvantnega računalnika kar sami. Enega so sicer v sodelovanju z ameriško NASO kupili od podjetja D-Wave, a o njem so mnenja še vedno deljena.
Nekateri trdijo, da gre za prevaro oziroma neuspeh. To dokazujejo s testi, na katerih se računalnik D-Wave Two ne odreže nič hitreje od klasičnih računalnikov. Drugi trdijo nasprotno in dokazujejo, da je v nekaterih primerih D-Wave Two hitrejši od klasičnih računalnikov. Dilema je do neke mere umetna, ker bo kvantni računalnik vedno imel prednost le pri uporabi kvantnih algoritmov, drugod pa bo počasnejši. Situacijo otežuje mehanizem delovanja D-Wave Two (quantum annealing), ki ni čisto tak, kot ga učijo fizikalni učbeniki kvantnega računalništva.
Ne glede na epilog zgodbe D-Wave Two Google ne počiva. Ujeli so ekipo Johna Martinisa na UCSB, ki je na področju kvantnih računalniki med najboljšimi na svetu. Ukvarjajo se z razvojem kubitov, ki bi bili manj občutljivi na motnje iz okolico in bi lahko v superpoziciji obstali dlje. To bi povišalo zanesljivost operacij, kar je nujno potrebno za pripravo komercialnega kvantnega računalnika. Trenutno je treba namreč vse izračune večkrat ponavljati, da smo res prepričani o rezultatu.
Google bo sedaj deloval na dveh frontah, zagotavljajo v Mountain Viewu. Dela na D-Wave Two ne bodo ustavili, bodo pa vzporedno razvijali tudi lasten kvantni računalnik. Ni pa čisto jasno, na kak način bodo vključili raziskovalno ekipo z UCSB. Google piše, da se bodo pridružili podjetju, kar bi pomenilo precejšen udarec za UCSB. O odškodnini oziroma načinu sodelovanja še ni znanega nič.