Tudi Amazon s storitvijo za kvantno računanje v oblaku
Jurij Kristan
5. dec 2019 ob 12:22:37
Mesec dni za Microsoftom je tudi njegov poglavitni tekmec s področja storitev v oblaku, Amazon, lansiral podobno storitev, ki strankam ponuja dostop do procesnega časa na kvantnih računalnikih partnerskih podjetij.
Kljub nedavnemu Googlovemu dosežku kvantne premoči je področje kvantnega računalništva še vedno v plenicah. Strokovnjaki morajo še dognati, kateri pristopi pri gradnji kvantnih procesorjev bodo najuporabnejši, same naprave pa v splošnem še ne znajo početi reči, ki jih ne bi zmogli klasični računalniki. Zato so trenutne storitve usmerjene prvenstveno v eksperimentiranje in učenje ter imajo obliko, podobno mainframom v rosnih letih računalništva. Začetnik ponujanja procesnega časa na kvantnih napravah preko linije je IBM, ki se mu je v zadnjem letu postopno pridružila večina ostalih velikanov; zadnji med njimi sedaj Amazon.
Bezosova družba bo na platformi AWS ponujala kvantno računanje v oblaku skozi storitev Amazon Braket (ime je seveda povzeto po nazivu Diracove notacije v kvantni mehaniki). Pri tem ubira podoben način kot pred mesecem Microsoft s servisom Azure Quantum: kvantni računalniki niso njihovi, temveč tisti partnerskih podjetij, in sicer konkretno trojice D-Wave, Rigetti ter IonQ (slednji so na voljo tudi skozi Azure Quantum). Vsaka od naštetih rešitev je malce drugačna, saj je D-Wave poznan po kvantnih simulatorjih, medtem ko pri IonQju uporabljajo trenutno nestandarden pristop implementacije kubitov z ujetimi ioni. Vse to odraža opisano eksperimentalno naravo področja, Amazon pa si pri tem v prvi vrsti obeta nabiranje uporabnih izkušenj. V nasprotju s precej odprto naravo IBMovega servisa bo Braket na začetku dosegljiv le izbranim Amazonovim strankam.
Podjetje sicer razvija tudi lasten kvantni hardver, kajti ob robu so oznanili nastanek laboratorija AWS Center for Quantum Research na kalifornijski univerzi Caltech. Pospešeno razvijajo tudi svetovalno vejo dejavnosti, ki jo bodo tržili skozi platformo Amazon Quantum Solutions Lab.