ZDA na Kitajsko ne pustijo niti kvantni tehnologiji
Jurij Kristan
26. nov 2021 ob 23:38:27
Ameriško ministrstvo za trgovino je osem kitajskih podjetij, ki se ukvarjajo z razvojem kvantnega računalništva, uvrstilo na črni seznam za izvoz tehnologij (plačljiv vir, alternativa). Gre za novo zaostritev v trgovinskem sporu med ZDA in Kitajsko.
Kljub menjavi na mestu ameriškega predsednika se retorika do Kitajske tudi pod Joejem Bidnom še ni koreniteje spremenila. Združene države svojo poglavitno globalno geopolitično tekmico še vedno obtožujejo kraje znanja in tehnologij, pa zatiranja Ujgurov v Sinkiangu in še česa, kar so zgolj nekateri na spisku izgovorov za to, da skušajo omejiti njen vpliv, saj jih močno skrbi rastoča vojaška in gospodarska moč Kitajske pod Ši Džinpingom. Spletno srečanje med obema predsednikoma sredi novembra je prineslo zgolj načelno trepljanje, medtem pa ZDA še vedno precej omejujejo izvoz ključnih naprednih tehnologij s svojega ozemlja na Kitajsko, kot so tiste s področij industrije polprevodnikov in strojnega učenja.
Sedaj se je ameriško ministrstvo za trgovino ozrlo še za znanjem, povezanim z razvojem kvantnega računalništva. Na spisek akterjev, katerih delovanje je v nasprotju z državno varnostjo ter interesi ZDA, je uvrstilo osmerico kitajskih firm za kvantne tehnologije. Obtožujejo jih tesnega sodelovanja s kitajsko vojsko, kar naj bi ogrožalo ameriško varnost predvsem zaradi predvidenega potenciala kvantnih računalnikov, da razbijejo obstoječe (predkvantne) šifrirne algoritme. S tem je ameriškim podjetjem prepovedan izvoz znanja tem entitetam. Skupina je sicer del širšega spiska 27 podjetij, kjer med drugim najdemo tudi takšna, povezana s pakistanskim jedrskim programom.
Kitajci so v odzivu Američane že obtožili, da nacionalno varnost zlorabljajo za trgovinske igrice in vzvode v strateški tekmi. S tem se sicer strinja tudi večina analitikov, ki menijo, da skušajo ZDA predvsem omejiti hitrost razvoja kitajske vojske. Zahod nasploh skrbijo znaki, da nekateri akterji verjetno prestrezajo šifriran internetni promet ob pričakovanju, da bodo v pridobljene podatke v dogledni prihodnosti lahko pokukali s pomočjo razbijanja šifer s kvantnimi računalniki (plačljiv vir, alternativa). Kitajska sicer na področju kvantnih procesnih tehnologij hitro zmanjšuje zaostanek za Američani; letos poleti so s 66-kubitnim računalnikom demonstrirali nov primer kvantne prednosti.