D-Wave odpira svoj kvantni računalnik raziskovalcem koronavirusa
Matej Huš
1. apr 2020 ob 21:07:59
Kanadsko podjetje D-Wave, ki je že leta 2011 postavilo prvi komercialni kvantni računalnik, čeprav so mnenja o kvantnosti njihovega pristopa še danes deljena, bo vsem raziskovalcem, ki delajo na področju novega koronavirusa (COVID-19), ponudilo brezplačno uporabo svojih računalnikov. Poleg D-Wave pomoč nudijo tudi njegove stranke, kjer stojijo ti računalniki ali kako drugače sodelujejo, torej Cineca, Denso, Forschungszentrum Jülich, Kyocera, MDR, Menten AI, NEC, OTI Lumionics, QAR Lab at LMU Munich, Sigma-i, Tohoku University in Volkswagen. Ta podjetja bodo nudila tudi tehnično pomoč pri uporabi. Za uporabo je potrebna registracija, ob kateri ponudijo tudi obsežno dokumentacijo, priročnike, zglede in orodja (npr. Leap 2), kako se D-Wavovi računalniki uporabljajo.
In kako lahko kvantni računalniki pomagajo v boju proti koronavirusu? To vprašanje ni tako neumno, saj kvantni računalniki resda ponujajo precej več moči od klasičnih, a le za probleme, za katere imamo kvantne algoritme. Igranje iger ali brskanje po internetu ne bi bilo nič hitrejše. Izvršni direktor Alan Baratz je pojasnil, da bi lahko D-Wavov kvantni računalnik sodeloval pri modeliranju širjenja virusa, iskanju farmakoloških učinkovin, analizi diagnostičnih metod ipd. Sistem je posebej učinkovit pri reševanju optimizacijskih problemov, kar je uporabno tudi pri trenutni pandemiji; tak primer je tudi optimizacija nabav, zalog in proizvodnje. Uporaba D-Wavovega kvantnega računalnika sicer stane okrog 2000 dolarjev na uro, hibridnih sistemov pa 100 dolarjev na uro, je pojasnil Baratz.
D-Wave ni edino podjetje, ki je ponudilo svoje računalniške kapacitete v boju zoper virus. IBM je svoje sisteme ponudil že minuli mesec. Svoj kvantni računalnik ima tudi Amazon, ki pripravlja komercialno dostopnost, a je še preveč v povojih, da bi ga lahko uporabili zdaj.