David Cameron gleda CSI
Mandi
3. feb 2014 ob 01:56:33
Ideja, da uporabniki interneta po neki logiki nimamo več nobenega pričakovanja do zasebnosti, je ponovno na mizi britanskega parlamenta.
Lani poleti, tako rekoč takoj po prvi izpovedi ameriškega žvižgača Edwarda Snowdena, je bila britanska notranja ministrica Theresa May (na prvi sliki, v sredini) primorana prekiniti delo na predlogu novega zakona o hrambi prometnih podatkov (Draft Communications Data Bill, javnosti znan kot Snoopers' charter). Zakon bi razširil obvezno hrambo prometnih podatkov tudi na ponudnike spletnih strani, že skladne ISP-je pa bi obvezal še k izvajanju deep packet inspectiona in ekspeditiranih blokad spletnih strani. Vse to seveda zgolj na golo pisno prošnjo policije (kdo pa še rabi sodne odredbe). Zavoljo vse gonje proti zlorabam s strani varnostno-obveščevalne službe GCQH ji je podpredsednik vlade Nick Clegg (na levi) namreč sporočil, da trenutno pač ni primeren čas.
Od takrat je že debelega pol leta, zato se vladna kampanja za oživitev zakona lahko ponovno začne. In policajev očitno ni več sram tega, kaj počnejo njihovi obveščevalni kolegi - sedaj gre zgolj za to, da bi to počeli tudi sami. Potrebujejo le še zakon, ki bi prisilil ponudnika sleherne spletne strani k sodelovanju. Promocijo tokrat vodi nihče drug kot prvi minister David Cameron (na desni) osebno.
In kaj pravi? Da zvečer zelo rad posede pred televizor in gleda policijske nadaljevanke. Pri tem pa vidi, da televizijski detektivi oz. forenziki "le redkokateri primer razrešijo brez rabe podatkov o uporabi telefonov in interneta".
Se pravi, ker zna TV preiskovalka Monro na CSI: New York "v Visual Basicu spisati vmesnik za sledenje morilčeve IP številke" (druga slika), ki potem v pol minute izpljune želeno IP številko in še točno lokacijo (tretja slika), kar potem očitno omogoči prijetje dotlej neznanega storilca, bi morali to možnost imeti tudi britanski policisti.
V nasprotnem primeru, tako Cameron, bo policija "sčasoma sposobna razrešiti vedno manjši delež kaznivih dejanj", kar bo "zelo slabo vplivalo na njeno dolžnost do zagotavljanja varnosti". Podobnega mnenja je že kakšni dve leti tudi FBI, ki pravi, da ta pooblastila neizbežno potrebuje, sicer bodo pač "ostali v temi".
To je seveda nakladanje. Nihče policiji ne oporeka, da ne bi smela povohati po dnevniških datotekah spletnega strežnika ali bazi zadnjih prispevkov na forumu. Vendar, tako kot pri hišni preiskavi ali pri odvzemu prostosti, ali preiskavi mobilnega telefona, ali vpogledu v razpredelnice klicev pri operaterjih, naj pač najprej stopi do sodnika in pokaže, da te podatke zares potrebuje za rešitev neke konkretne naloge. Predlagana rešitev, po kateri je nad policijo le še modro nebo, preveč spominja na pretekle režime, za katere smo se odločili, da jih ne želimo več.