Nerazumljena objava na Twitterju spet povzročila borzno paniko
Matej Huš
12. okt 2013 ob 11:36:54
Ta teden smo spet lahko opazovali, kako vesti ne glede na njihovo resničnost na internetu vplivajo na terminske borze. Izraelska vojska je na Twitterju objavila sporočilo o bombardiranju sirskih letališč, da bi sovjetski vojski preprečili dostavo orožja. Cena nafte je takoj zrasla za odstotek.
Vse skupaj je precej nenavadno, saj sovjetske vojske že dvajset let ni več. Kdor je sporočilo prebral v celoti in o njem dve sekundi premislil, je hitro ugotovil, da gre za obeležitev štiridesetletnice jomkipurske vojne. Zato je imelo sporočilo tudi oznako #YomKippur73.
Toda računalniški algoritmi tega ne znajo prav dobro. O algoritemskem trgovanju smo že obširno pisali; v modernem svetu pač večino poslov na borzah izvedejo računalniki na podlagi algoritmov, ki ves čas spremljajo dogajanje na internetu in reagirajo na ključne novice. Včasih pa jim to ne uspe. Aprila so vdrli v Twitterjev račun tiskovne agencije Associated Press in objavili lažno novico o eksplozijah v Beli hiši. Borze so takoj padle, dokler ni postalo jasno, da gre za raco.
Podobno, a ne enako, se je zgodilo to pot. Cene nafte so narasle, ker so investitorji zaskrbljeni zaradi položaja v Siriji, ki lahko hitro destabilizira celoten Bližnji vzhod, in samo čakajo na novice, ki bi podžgale ceno nafte. Toda, tudi ko so ugotovili, da je jomkipurska vojna stvar preteklosti, cene nafte ni padla nazaj na predpanično raven, ampak se je rast nadaljevala in tistega dne dosegla oktobrski rekord. In to pove veliko o realni podstati cen na borzah.