Twitter se pripravlja na vstop na borzo

Matej Huš

14. sep 2013 ob 11:13:57

Po Facebooku, LinkedInu in Grouponu je Twitter naslednje v vrsti IT-podjetij nove generacije, ki tržijo družabna omrežja, ki se po podalo na borzo. Tako je razbrati iz napovedi, ki so jo ta teden oddali ameriškemu regulatorju trga vrednostnih papirjev (SEC). Pravzaprav je to vsa uradna novica, saj zakonodaja dopušča, da pretežni del dokumenta ostane tajen. Tako ne vemo niti, kdaj niti po kolikšnem vrednotenju bo Twitter zaplaval v borze vode. Vemo pa precej o stanju podjetja danes in o izkušnjah ostalih podobnih podjetij.

Twitter je po neuradnih ocenah vreden okoli 10 milijard dolarjev, mogoče milijardo gor ali dol. Na toliko ga vrednoti poslovodstvo, investitorji in delničarji pa bodo morali svoje šele povedati. Letošnja prodaja majhnega deleža delnic podjetju BlackRock postavlja to vrednost na devet milijard dolarjev.

Bistveni so prihodki. Teh naj bi imel Twitter letos okrog 600 milijonov dolarjev - spet nekaj deset milijonov več ali manj. Bistveno je, da jih je manj kot milijarda, kar podjetju pred javno ponudbo delnic po novi zakonodaji omogoča medijski molk. To je tudi razlog, da je lahko del dokumenta ostal skrit pred javnostjo. Mimogrede, LinkedIn je po borznem tečaju vreden 32 milijard dolarjev, Facebook pa neverjetnih 108 milijard. Facebook je delnice prodal po 38 dolarjev, potem so zgrmele na polovico te vrednosti, do danes pa so se povzpele na rekordnih 45 dolarjev. Napoveduje to bolj rožnate čase in primernejšo atmosfero za Twitterjev IPO?

Najprej poizkusimo ugotoviti, kdaj IPO sploh bo. Majhna podjetja (do milijarde prihodkov) morajo dokumente razkriti najpozneje 21 dni pred začetkom road showa. Twitter naj bi jih v naslednjih tednih, pravijo viri blizu podjetja, kar kaže na decembrsko prodajo. Ob tem velja poudariti, da tovrstna podjetja na IPO navadno ponudijo le manjši del delnic javnosti. Večino imajo namreč ustanovitelji in zgodnji investitorji.

Twitter ima 200 milijonov dnevnih uporabnikov, ki pošljejo skoraj pol milijarde čivkov dnevno. Če podjetje uspe ugotoviti, kako to bazo monetizirati, bodo na dobri poti.