Facebook predstavil Graph Search

Matej Huš

15. jan 2013 ob 22:56:49

Danes ob 19.00 uri po našem času je imel Facebook novinarsko konferenco, o temi katere so bili sila skrivnostni. Zato je danes širno internetno občestvo, ki dogodku ni moglo prisostvovati na licu mesta, bolščalo v svoje zaslone in čakalo. Dočakali smo Facebook Graph Search. Z drugimi besedami je to najbolj personalizirano iskanje po spletu glede na lastne preference in zgodovino.

Pri iskanju se večinoma zatekamo h Googlu, mogoče še k Yahooju in Bingu. Vsi ti iskalniki prikazujejo vsem ljudem podobne zadetke. V zadnjem času so ti resda do neke mere personalizirani ali vsaj geografsko filtrirani (kar mnogokrat povzroča sive lase, ker enostavno ne vemo, kaj natančno bo kdo drug našel), a Facebook gre tu korak dlje. Z vsemi informacijami, ki jih prek Facebooka delimo s prijatelji, je ta postal izredno dobro založeno skladišče osebnih podatkov. Facebook ve o vas precej več, kot si mislite, in to celo stvari, ki mu jih niste povedali. Vse to bo Facebook izkoriščal za globoko personalizirano iskanje, ki bo postalo tretji steber Facebooka. Prvi steber je trenutno Newsfeed, kjer najdemo aktualno dogajanje, drugi steber pa Timeline.

V Graph Searchu bo mogoče najti na primer vse slike, ki so nam bile všeč v nekem časovnem obdobju (kliknili smo Like), vse prijatelje, ki živijo v Ljubljani, najnovejše filme, ki nam bodo verjetno všeč (glede na okus in priporočila prijateljev), vse prijatelje, ki so leta 2008 potovali v ZDA, vse slike osebe X z Y itd. Facebook pojasnjuje, da bo Graph Search omogočil iskanje po stvareh, za katere doslej nismo pomislili, da bi jih spraševali na internetu, ker so preveč personalizirane.

Graph Search še ni na voljo za vse uporabnike. Kdor ga hoče preizkusiti, se mora prijaviti na strani in počakati, da ga povabijo. Za zdaj je omejen na uporabnike ameriške jezikovne inačice, sčasoma pa bo postal dostopen vsem.

Kaj pa zasebnost? Ni presenetljivo, da Facebook zagotavlja, da je Graph Search uvideven. To pomeni, da spoštuje nastavitve zasebnosti in da pri iskanju vidimo le zadetke z informacijami, ki so jih njihovi lastniki odobrili. Torej, vidimo lahko, kar ima vidnost javno oziroma kar naši prijatelji delijo z nami. Kako to deluje v praksi, še ni mogoče preizkusiti, ker Graph Search v Sloveniji še ne deluje. Bodo pa gotovo novo storitev budno premotrili evropski in ameriški varuhi zasebnosti, tako da bomo zelo kmalu slišali, kako to deluje v praksi.

Kaj povedati za sklep? Internet se personalizira, če nam je to všeč ali ne. Po eni strani je to dobro, saj imamo tako precej večjo verjetnost, da najdemo vsebine, ki nas zanimajo in so za nas relevantne. A to ima tudi slabe strani. Od personalizacije do cenzure je le majhen korak, pa tudi če pustimo paranojo ob strani, so posledice personalizacije tudi negativne. Počasi se izteka doba, ko je bilo mogoče dati navodila po telefonu V Google vpiši ta in ta pojem, klikni prvo povezavo in namesti program. Vsak bo videl svoje, v Facebooku pa bo to še precej izraziteje. Kar nekoliko pa je grozljivo zavedanje, kaj vse Facebook ve o nas. In če mislite, da o vas ne ve ničesar, ker niste njegov član ali ker zelo pazite, kaj vnašate vanj, se krepko motite. Omenjajo vas lahko vaši prijatelji, označujejo vas lahko na slikah, se o vas pogovarjajo v Facebookovih pomenkih in pri orodju za iskanje prijateljev Facebooku celo posredujejo svoje prijavne podatke za e-pošto, ki jo Facebook prebrska in mimogrede najde tudi vas. V bistvu je paradoksalno, da če niste član Facebooka, nimate nobene možnosti tega nadzorovati in ukrepati. O tem smo že obširno pisali.

Namen teh vrstic vas ni prestrašiti ali odvrniti od uporabe, ampak dati v premislek vse dostopne informacije. Facebook je pač tu in bo ostal del našega življenja. Poskrbeti moramo, da nas ne bo oviral in razgaljal.