Kaj pomeni vrnitev dela Applove proizvodnje v ZDA

Matej Huš

9. dec 2012 ob 12:08:23

Applova napoved, da bo selil proizvodnjo imacov s Kitajske nazaj v ZDA, je ta teden dvignila precej prahu. V zadnjem desetletju smo ves čas brali le o obratnem toku selitev, ko so podjetja v Azijo selila proizvodnjo zaradi nižjih stroškov dela. Ali selitev nazaj na Zahod pomeni, da je na Kitajskem standard toliko zrasel, da se proizvodnja tam ne izplača več? Odgovor ni tako enostaven.

Eden izmed razlogov, ki se pogosto omenjajo za selitev, je ugled podjetja oziroma družbenega odgovornost. Če bi bil nek izdelek zgolj za nekaj odstotkov dražji, ker bi bil narejen in sestavljen v domači državi, bi ga kupci vseeno raje kupili od cenejšega kitajskega, predvidevajo nekateri. O tem ni treba špekulirati, saj tak primer imamo. Hewlett-Packard večino izdelkov za ameriški trg proizvede v ZDA, za japonski trg pa na Japonskem. Prednosti je več in ugled sploh ni glavna med njimi. HP večino izdelkov proda poslovnim uporabnikom in tam hitrost dobave veliko šteje. Domača proizvodnja omogoča, da naročeno dobavijo v petih dneh, pojasnjujejo. Drugi pomemben vidik so stroški transporta, ki zaradi naraščajočih cen goriva ves čas (z občasnimi korekcijami zaradi akutnih faz krize) počasi lezejo navzgor.

Res je, da so stroški transporta v celotni ceni izdelka relativno majhni (če ne uvažate ravno ledu z Antarktike), a to velja tudi za stroške dela. Strošek dela (same proizvodnje in sestave, ki ju izvedejo na Kitajskem) znaša okoli štiri odstotke cene računalnika in je le malenkostno višji od cene transporta. Rast kitajskih plač in rast stroškov transporta lahko to razmerje hitro preobrneta. Ni presenetljivo, da bo Apple selil prav proizvodnjo velikih imacov, medtem ko bodo manjše ipade in iphone, kjer so stroški transporta na enoto nižji, prodajna cena pa niti ne tako zelo, še vedno izdelovali Kitajci.

Glasna so tudi namigovanja, da bo Applova ameriška tovarna tako ali tako mesto robotov. Medtem ko se na Kitajskem o robotizaciji dolgo ni govorilo, ker je bila delovna sila tako poceni (robotizacija se je začele šele letos), je na Zahodu to edini način, da uvedemo rentabilno proizvodnjo. Applova tovarna v ZDA naj bi bila najbolj robotizirana Applova tovarna doslej.

Res pa je tudi, da bo Applov delež ameriške proizvodnje zanemarljiv. Imaci že sedaj niso med najpopularnejšimi izdelki, pa tudi Apple bo selil le manjši del proizvodnje. Ocenjujejo, da bo dejansko v ZDA pristal manj kot odstotek. To pomeni, da si bo Apple za malo denarja kupil veliko ugleda v očeh ameriškega potrošnika.