Rimova prihodnost odvisna predvsem od navdušenja razvijalcev za prihajajoči BB10

Mandi

29. apr 2012 ob 06:32:53

Medtem ko se bomo na torkov prvomajski večer Slovenci spraševali, kaj nam je še ostalo od obljub iz drugega člena ustave, bo kanadski RIM v Floridi ravno odpiral vrata svoje redne letne konference Blackberry World. Vzdušje bo tokrat malo bolj resno kot na februarski razvijalski konferenci v Amsterdamu. Novi operacijski sistem BB 10 in telefoni zanj ne bodo na voljo še vsaj do konca leta, bržkone šele po izdaji naslednjega iPhona in sveže dišečih Android 5.0 Jelly Bean telefonov. Lansko zimsko četrtletje je že tako šlo že zelo slabo, z 25 odstotki manj prihodkov glede na leto prej.

Ključna naloga RIMa bo prepričati razvijalce, da je platforma še živa, torej da se jim splača čez poletje in jesen usesti za mizo in pripraviti dostojen komplet aplikacij za BB 10. Kompatibilnosti za nazaj namreč ne bo, ker sistem temelji na povsem novem operacijskem sistemu, obenem pa so ta mesec z ne najlepšimi besedami odstranili možnost prepakiranja obstoječih Android aplikacij, bojda zaradi njihove nizke kvalitete, vsesplošnega piratiziranja in drugih virulentnih kvalitet. Odločitev so mnogi sprejeli s presenečenjem, ker AppWorldu (njihovi trgovini) resnično krvavo primanjkuje aplikacij, zato je novih uporabnikov sila malo, obstoječi pa niso pretirano zainteresirani za nakupe novejših modelov in v znatnih številkah ostajajo na že priletnem OS 6 (sveža rezličica je 7.1, 8 in 9 ne bo). Na omenjeni februarski konferenci so, zanimivo, največ govorili prav o prihodu Android aplikacij na blackberrije.

RIM bo med prisotne razdelil nekaj predoglednih različic svojega telefona (bojda je izdaja zelo omejena), in jim ponudil kar štiri razvijalske komplete, vse v beta različici. Eden bo za izkušene z Adobe AIR, eden za tiste z Androidom in še eden za HTML5 navdušence. HTML5 podpora spričo lanskega nakupa podjetja Torch Mobile in njihovega WebKit brskalnika ni slaba, tam nekje v sredini, zdaj pa pridejo še možnost debugiranja spletnih aplikacij z web inspectorjem (preko mreže, ne usb-ja), html5 file api, WebGL, SVG tipografije in podpora za nedavno predstavljeni Mozillin standard za notifikacije. To so kazali že februarja, na precejšnje navdušenje razvijalcev, a se je nato izkazalo, da dela le napol (notifikacijo se je dalo prikazati, ni pa mogel uporabnik z njo nič storiti). Četrti in po besedah nekaterih "edini resni" dev kit je seveda nativen in deluje kot mešanica njihovega javanskega API-ja in HTML5 podpore skozi vrajen webkit gradnik. Ta na žalost ne bo čisto nared vsaj do konca leta.

Vprašanje je, ali bo to dovolj. RIM sicer vztraja, da je bilo letošnje prvo četrtletje odlično, da je njihov App World druga najbolj profitabilna mobilna trgovina (za Applovim App Storom in pred Googlovim Play); posledično tudi da večina razvijalcev letno zasluži šestštevilčno dolarsko vsoto. Še dobro, ker je kotizacija za konferenco 1600 dolarjev za tri dni, dnevna karta pa je 600 dolarjev + 150 dolarjev za vstop na večerno zabavo.

Sent from my Blackberry Curve.