Apple izgubil tožbo zaradi nezamenjave defektnih macbookov pro

Matej Huš

20. apr 2012 ob 18:21:18

Leta 2008 je precej prahu dvignilo spoznanje, da so Nvidiine grafične kartice 8600M defektne. Zaradi uporabe nekakovostnih materialov so namreč po več ciklih vklopa in izklopa odpovedale, ker se je posebej izrazilo pri prenosnikih. Nvidia je napako priznala in obljubila brezplačno zamenjavo pokvarjenih delov. Omenjeni grafični čipi so bili tudi v Applovih prenosnih računalnikih MacBook Pro, če so bili proizvedeni med majem 2007 in septembrom 2008.

Apple je takrat zavrnil zamenjavo in je namesto tega zagotovil, da bo pokvarjene računalnike brezplačno zamenjal. Obljubili so, da bodo to storili do tri leta po nakupu, četudi splošna garancija ni veljala tako dolgo. Toda ko se je napaka zgodila, se je Apple zamenjavi na vse kriplje poizkušal izogniti, zato ga je eden izmed kupcev tožil - in tožbo dobil, čeprav sploh ni imel odvetnika, Appla pa sta zastopala kar dva.

Leta 2008 kupljeni MacBook Pro se je resnično pokvaril, in sicer se zaradi pokvarjenega grafičnega čipa sploh ni več zbudil. Apple je zamenjavo zavrnil, ker naj bi šlo za popolnoma drug problem, čeprav je bilo vsem jasno, da so težave z zagonom posledica nedelujoče grafične kartice. Aplpe je trmasto vztrajal pri svojem in na opozorilo pred tožbo sploh ni odgovoril, zato kupcu ni preostalo drugega, kot da veliki Apple dejansko toži.

Na sodišču je Apple poizkusil z različnimi obrambami. Najprej so trdili, da težave pri zagonu nimajo veze z grafično kartico. Nadalje so zatrjevali, da ne gre za macbooka pro, ki bi ga pokrival program zamenjave, ker procesor tiktaka z 2,6 GHz in ne 2,4 GHz ali 2,5 GHz. Odveč je poudariti, da je Apple za doplačilo ponujal hitrejše procesorje v isti seriji. Sodišče je naposled pritrdilo kupcu in Applu naložilo plačilo sodnih stroškov in odškodnine v višini cene novega prenosnika.