Zaseg Dotcomovega premoženja pod vprašajem

Mandi

19. mar 2012 ob 16:02:54

Ognjevita akcija zoper Megaupload je sicer sprožila valove strahu v svetu piratske distribucije videa in glasbe, a zgleda, da je bila opravljena na precej trhlih temeljih. Novozelandska policija le s težavo opravičuje uporabo specialnih enot za vpad na osebo brez zgodovine nasilja, sodišče mu je odpravilo pripor, ker pač ni več pripornih razlogov (ponovitvena nevarnost, begosumnost oz. vpliv na priče, ki so vse prisotne pri resnem organiziranem kriminalu), zdaj pa zgleda, da bo g. Dotcom morda dobil vse svoje zaseženo premoženje nazaj. Sodni nalog, na podlagi katerega je policija opravila zaseg njegove vile, voznega parka, računov in drugega premoženja v skupni vrednosti tam 200 milijonov dolarjev, je bil namreč izdan zgolj zaradi kršitev kazenskega postopka.

Kot kaže, je vrhovno državno tožilstvo za pridobitev naloga uporabilo napačen postopek, in sicer tak, kjer g. Dotcom ni imel možnosti ugovora (ex parte). Tridesetega januarja, teden dni po zasegu premoženja, so potem v vlogu sodišču priznali napako in zaprosili za nov nalog za zaseg premoženja, za nazaj, in tega dobili, na začasni osnovi. Prvotni nalog je vseeno ostal v veljavi, do danes, ko ga je sodišče razglasilo za ničnega, kar v praksi pomeni isto, kot da ne bi bil nikoli obstajal. Tožilstvo se sicer zagovarja, da je šlo "zgolj za proceduralno napako", ki so jo potem "popravili" in da nov, začasni nalog nadomešča starega, pritrjujejo pa jim tudi nekateri akademiki.

Druga stran enačbe pravi, da je policija premoženje zasegla brez pravne podlage (veljavnega naloga), se pravi nezakonito, potem skušala pa zadevo popraviti za nazaj. Dokaz več v to smer je bila ideja o ex parte postopku, saj so želeli zaseg pred Dotcomomo pravno ekipo skriti kar se da dolgo, čeprav so vedeli, da za to nimajo pravne podlage. V tako veliki in obsežni akciji, ki jo je v končni fazi požegnal tudi generalni državni tožilec osebno, se zdi le malo verjetno, da je do tega prišlo pomotoma. Pritisk ameriške strani, ki je bila ravno takrat sredi javnomnenjskega fiaska s SOPO in je nujno rabila nekaj dobrih novic, je bil sigurno otipljiv. Kimova pravna ekipa za zdaj sicer ne komentira.

Če bo Kimova ekipa uspela zavreči še drugi nalog, ali dokazati nezakonitost izvornega zasega, mu bo država primorana vrniti premoženje.

Dotcom je trenutno na prostosti in se pripravlja na zagovor pred domačim sodiščem. V nekje 6 mesecih bo odločenu tudi o zahtevi ZDA po izročitvi. Četudi ga bi izročili, bodo ameriški tožilci imeli znatne težave z dokazovanjem kazenske odgovornosti. Megaupload je namreč shranjeval uporabniške datoteke in je zato po doktrini varnega pristana prost odgovornosti za dejanja svojih uporabnikov, če le spoštuje takedown zahtvke. Za obsodbo mu bodo morali dokazati aktivno roko pri dobavi in distribuciji piratskih vsebin na Megauploadove strežnike, z namenom profitiranja z oglasi. Če ne bodo dobili kakšne priče oz. posebej inkriminirajoče interne pošte, bo to zelo zelo težko. Seveda uspeh v taki zadevi ni nekaj neslišanega. Limewire je odletel zaradi "vzpodbujanja svojih uporabnikov k kršenju avtorskih pravic" (ker jim je ponudil preveč pripravno orodje za to), ustanovitelji The Pirate Bay pa so bili že lani pravnomočno obsojeni pomoči pri nečem, kar sploh ni bilo dokazano kot kaznivo dejanje. Manevrskega prostora na tem tankem letu je tako več kot dovolj.