Ustanovitelju Megauploada zasegli vilo, tožilstvo razširilo obtožnico

Matej Huš

19. feb 2012 ob 17:47:57

Konec prejšnjega meseca so ameriški organi pregona zaprli priljubljeno spletno stran za deljenje datotek Megaupload in s pomočjo agencij v drugih državah tudi aretirali upravljavce strani. Glavni med njimi je ustanovitelj strani Kim Schmitz, ki naj bi si skupaj s šestimi preostalimi upravljavci s stranjo nabral vsaj 175 milijonov dolarjev protipravne premoženjske koristi. Že tedaj so mu zasegli za več kot 16 milijonov dolarjev premoženja. Novozelandske oblasti pa so mu sedaj zasegle še športni avtomobil, zlatnino, vodnega skuterja in dobre štiri milijone dolarjev vredno vilo. Tisk je slednjo že poimenoval Dotcom Mansion (graščina Dotcom) po Kimovem vzdevku Dotcom. Skupno je zaseženega za približno 50 milijonov dolarjev premoženja.

Tožilstvo trdi, da je Megaupload lastnikom avtorskih pravic povzročil vsaj pol milijarde dolarjev škode, saj so omogočali razpečevanje filmov, glasbe, televizijskih programov, elektronskih knjig, programske opreme in drugih vsebin. V petek so tudi dopolnili obtožnico zoper upravljavce strani. Iz njih je razvidno, da so se obdolženci požvižgali na zahteve po odstranitvi avtorsko zaščitenega materiala (take-down notice), katerih spoštovanje je potrebno za zaščito strani po zakonodaji DMCA kot varen pristan. Nova statistika kaže, da je imel Megaupload 66 milijonov uporabnikov, a je datoteke nanj nalagalo le slabih 10 odstotkov, medtem ko so jih vsi ostali izključno prenašali. To kaže, da je velika večina uporabnikov uporabljala Megaupload izključno za prenos zaščitenih vsebin.

Znano je tudi, da je neznani uporabnik VV v letih 2008 in 2009 prejel 3400 dolarjev (sicer piškava vsota v primerjavi z zaslužki lastnikov strani), da je na stran naložil 17.000 datotek, ki so jih uporabniki potem prenesli 34-milijonkrat. Šlo je seveda za nelegalne vsebine. Kim Schmitz je trenutno v novozelandskem priporu brez možnosti izpusta proti plačilu varščine, kjer čaka na odločitev o izročitvi v ZDA. Slednje imajo pristojnost, ker so bili nekateri strežniki Megauploada tudi v ZDA. Za zdaj so obeti za uporabnike, ki so imeli na Megauploadu zakonite (ali celo lastne) datoteke in jih želijo nazaj, slabi.