Intel presegel pričakovanja, skrb vzbujajo le Atomi

Matej Huš

22. jan 2012 ob 13:17:48

Zanimivo je, kako investitorji reagirajo na rekordne rezultate podjetij zelo različno, odvisno od predhodno vračunanih premij v tečaj delnice. Medtem ko je Googlova delnica po objavi rekordnih izidov strmoglavila za skoraj deset odstotkov, ker podjetje ni zadovoljilo apetitov in pričakovanj analitikov, so Intelov rekordni izplen pospremili s triodstotno rastjo.

Procesorski gigant je v letu 2011 ustvaril 54,2 milijarde dolarjev prihodkov, kar je za četrtino več kot predlani, in ob tem pobral 13,7 milijarde dolarjev čistega dobička oziroma petino več kot leto poprej. Dobiček na delnico se je povečal na 2,53 dolarja (P/E razmerje 10,4), s čimer je podjetje še vedno relativno poceni. Podrobnejši pregled samo zadnjega kvartala prav tako razkriva rekordno četrtletje, saj so od oktobra do decembra s 13,9 milijarde dolarjev prihodkov (+21 odstotkov na medletni ravni) ustvarili 3,4 milijarde dolarjev čistega dobička (+6 odstotkov). V nasprotju s pričakovanji Intel ni imel veliko izgub zaradi težav z dobavljivostjo diskov.

Levji delež prihodkov odpade na skupino za PC-odjemalce (35,4 milijarde dolarjev letno, +17 odstotkov), sledijo pa podatkovni centri (10,1 milijarde, +17 odstotkov), ostala Intelova arhitektura (pet milijard, +64 odstotkov), Atom (1,2 milijarde, -25 odstotkov) in nanovo prevzeti McAfee z mobilno enoto (3,6 milijarde). Za leto 2012 finančni direktor napoveduje 10,1 milijarde dolarjev vlaganj v raziskave in razvoj za še boljši rezultat.

Vse pa vendarle ni zlato, kar se sveti. Težave ima Intel zlasti s prodajo procesorjev Atom za netbooke, ki peša; v zadnjem letu je uplahnila za četrtino, v zadnjem kvartalu pa za več kot polovico. Problem je, da netbooki nekako ne najdejo svojega mesta ali niše v trenutnem svetu. Skokovit razvoj tabličnih računalnikov z Androidom in Applovim iOS jih izriva s tega področja, medtem ko jih na večjem in zmogljivejšem delu spektra napada platforma Sandy Bridge. Atomov seveda še ni konec, saj Intel potihoma cilja na razred ultrapoceni računalnikov z ultranizko porabo (low-cost personal computer, ULCPC). Videli bomo, kaj bo Intel uspel sestaviti z Medfieldom in kako se bo obnesla prodaja novega razreda Atomov s kodnim imenom Cedar Trail, za katere so zanimanje že izrazili marsikateri sestavljavci računalnikov.