Plačljivi zid okoli The New York Timesa za zdaj uspeh

Matej Huš

27. jul 2011 ob 08:56:40

Ko je The New York Times (NYT) marca uvedel plačljivi zid za dostop do svojih člankov na internetu, je bil marsikdo skeptičen. Bodisi bodo uspeli pritegniti dovolj zvestih bralcev, ki bodo plačali naročnino za neomejen dostop (imajo ga seveda tudi naročniki tiskane verzije), bodisi jim to ne bo uspelo in jih bodo začeli počasi zapuščati oglaševalci kot glavni financerji. Aprila je Felix Salmon, ki na Reutersu pokriva finančne teme in gospodarstvo, stavil z Johnom Gapperjem iz Financial Timesa, ali bo imel NYT po enem letu od vzpostavitve plačljivega zida vsaj 300.000 plačljivih naročnikov. Danes je jasno, da je Salmon stavo izgubil, saj smo se po manj kot pol leta številki povsem približali.

Plačljivi zid NYT enostavno deluje. V tem času imajo že 224.000 izključno spletnih naročnikov, ki jim lahko dodamo še 57.000 bralcev prek Kindla in Nooka s plačljivo aplikacijo za branje in 100.000 bralcev pod pokroviteljstvom Fordove divizije Lincoln. Skupno skoraj 400.000 bralcev.

Res elektronska verzija v hišo ne bo prinesla velikih vsot denarja. Če dobijo pol milijona bralcev, je to na letnem nivoju še vedno le 100 milijonov dolarjev. NYT letno zasluži prek dveh milijard dolarjev, od tega samo s spletnimi oglasi 350 milijonov dolarjev. A so dokazali nekaj pomembnega; da povpraševanje po plačljivih in kakovostnih informacijah obstaja. Hkrati so pridobili armado resnično zvestih bralcev, ki podrobno preberejo vsak izvod in za dostop do katerih bodo oglaševalci plačali premijo.

Po drugi strani pa NYT ni razjezil ostalih bralcev, saj je plačljivi zid namenoma zgrajen zelo luknjičasto. V vsakem primeru je le z malo muje mogoče dobiti brezplačen in legalen dostop do celega članka. To je v popolnem nasprotju s Financial Timesom, kjer je plačljivi zid neprodušen kakor berlinski, ob živce pa spravlja tudi abonente zaradi nenehnega vpisovanja gesla in zaračunavanja celoletne naročnine kar v enem obroku.