Plačljivi zid okrog The New York Times namenoma luknjičav, obvozi že na voljo

Matej Huš

22. mar 2011 ob 07:45:07

Naslednji ponedeljek se bo končala brezplačna dostopnost vseh člankov v uglednem časniku The New York Times. Kot je znano, bo brezplačno dostopnih prvih 20 člankov mesečno, za ostale pa bo potrebno kupiti naročnino (15 ali 20 dolarjev mesečno, odvisno od naprave). Toda plačljivi zid (paywall) bo namenoma zgrajen zelo luknjičasto, so povedali v časniku, saj želijo "ohraniti pomemben domet in vpliv" časopisa.

Že pretekli teden so povedali, da bo mogoče z Googla obiskati dnevno do pet člankov na The New York Times, ki se ne bodo šteli v mesečno kvoto. Branje člankov, če vas bodo nanje napotili na Twitterju ali Facebooku, pa bo sploh brez kvote. Včeraj pa so povedali še, da bo moč brati celotne članke tudi, če boste do njih prideskali s kateregakoli bloga. To pomeni, da če se povezava do poljubnega članka v The New York Timesu znajde v kateremkoli blogu ali agregatorju (Reddit, Digg), bo delovala za vse bralce, četudi so že prekoračili svojo kvoto.

Kaj to pomeni? Časnik daje prednost deljenju povezav in napotitvam med prijatelji na socialnih omrežjih, koder omejitve ne bo, medtem ko je Google omejen na pet dostopov dnevno. Odpira pa to možnost zlorab, saj nič ne prepričuje novodobnim Robinom Hoodom, da ne sestavijo blogov, ki bi namenoma vsebovali izključno povezave do vseh člankov v The New York Timesu (za Twitter to že obstoji). Na TechAirlines pa so že navodila, kako brskalnik nastaviti, da spletno stran pretenta, kakor da bi šlo za Googlovega pajka. V časniku sicer zagotavljajo, da bodo morebitne zlorabe sankcionirali, a bomo videli, kako se bodo spopadli z velikim številom iznajdljivih borcev.