BSA še vedno domišljijsko vrednoti piratstvo
Matej Huš
18. sep 2010 ob 00:14:38
Organizacija BSA je ta teden objavila novo študijo o razširjenosti nelegalne programske opreme in njenem vplivu na gospodarstvo. Ocenjujejo, da bi z znižanjem deleža piratske programske opreme za 10 odstotkov v štirih letih gospodarstvo pridobilo dodatnih 142 milijard dolarjev, pol milijona novih delovnih mest in 32 milijard dolarjev davčnih prihodkov za države.
V EU bi dobili 61 tisoč novih delovnih mest, 43 milijard dolarjev v gospodarstvu in 13 milijard svežih davčnih evrov. Pri tem poudarjajo, da je 10-odstoten upad stopnje piratstva v dveh letih optimističen, a dosegljiv cilj. Rusiji je to uspelo v letih 2005-2007, Islandija in Ukrajina pa sta v enem letu uspeli piratstvo zmanjšati za pet odstotkov.
Analitiki so manj prizanesljivih do zlikanih številk, ki jih vsako leto pripravi BSA. Michael Geist je poročilo označil kot šokantno zavajajoče. V njegovi domači Kanadi se je lani stopnja piratstva znižala za tri odstotne točke na 29 odstotkov, kar je največji upad med vsemi državami. Je zaradi tega Kanada pridobila tisoče novih delovnih mest in davčne milijone? BSA se je vprašanju spretno izmaknila (odgovor je seveda ne), so pa naposled le pojasnili svojo metodologijo izračuna. Kot smo že pisali, BSA še vedno predpostavlja, da bi v primeru ničelne stopnje piratstva vsi uporabniki programov kupili iste verzije. V resnici se zgodi predvsem dvoje: bodisi se odločijo za odprtokodne alternative bodisi znižajo stroške z ostajanjem na starejših verzijah.
Gly Moody je nanizal še ostale napake, ki jih v svojih izračunih zagreši BSA. Rezultati so enaki kot lani: BSA vrednoti gospodarski vpliv zelo zelo domišljijsko.