» »

Zavezanec za DDV

Zavezanec za DDV

AtaŠtumf ::

Ojla,

s kolegi smo bili v burnem kreganju in sedaj sprašujem, kako in kdaj postaneš zavezanec za DDV pri d.o.o. oz. s.p.?

Vsi se strinjamo s tem, da postaneš zavezaec, ko prideš čez 50.000 eur!

Nestrinjanje je pa v tem, kaj se gleda pri temu prihajanju čez teh magičnih 50 tisočakih?

Prilivi na račun v tekočem letu (torej od 01.01.2022 do (vključno z) 31.12.2022)?

Prilivi na račun v zadnjih 365 dneh (torej od 01.06.2021 do (vključno z) 30.06.2022?

Datum izdanega računa v tekočem letu (torej od 01.01.2022 do (vključno z) 31.12.2022)?

Datum izdanega računa v zadnjih 365 dneh (torej od 01.06.2021 do (vključno z) 30.06.2022?

Datum opravljene storitve v tekočem letu (torej od 01.01.2022 do (vključno z) 31.12.2022)?

Datum opravljene storitve v zadnjih 365 dneh (torej od 01.06.2021 do (vključno z) 30.06.2022?

Katera izmed teh možnosti je pravilna ali pa je spet katera tretja možnost, ki se jo upošteva?

Hvala za vse odgovore, pa da razčistimo to enkrat za vselej in da vidimo, kdo od znancev ima prav in kdo ne, ter kdo dobi pijačo.

ps: Verjetno ne gledajo po dnevih (torej od 14.12.2021 do (vključno z) 13.12.2022), ampak glede na mesec, torej januar 2021 - december 2021 ali pač?
#SlovenijaPrva #SLOVEenianLivesMatter #SlavaGasilcem
  • spremenilo: AtaŠtumf ()

phnj90 ::

Tu. - (1) Davčni zavezanec je oproščen obračunavanja DDV, če v obdobju zadnjih 12 mesecev ni presegel oziroma ni verjetno, da bo presegel znesek 50.000 eurov eurov obdavčljivega prometa.

toro69 ::

Če bi rad kompliciral 12m.
Če bi bil rad DDV zavezanec pa se lahko prijaviš tudi s 45.000, ker boš verjetno "presegel".

igorpec ::

AtaŠtumf je izjavil:

Vsi se strinjamo s tem, da postaneš zavezaec, ko prideš čez 50.000 eur!


Bistvo je "obdavčljivi promet". Znotraj EU moraš pridelat nad 50k.

borut_p ::

Verjetno je se potrebno definirati kaj je to promet - izstavljeni racuni v dolocenem obdobju

Glede na opcije zgoraj, bi moral biti pravilen odgovor (s tem da so datumi seveda poljubno drsni znotraj enega leta).

"Datum izdanega računa v zadnjih 365 dneh (torej od 01.06.2021 do (vključno z) 30.06.2022?"

Ce gres pa komplicirat pa se lahko das kot ddv zavezanec tudi pri 1€. Drzava te primora pri 50.000 eur.

igorpec ::

borut_p je izjavil:

Ce gres pa komplicirat pa se lahko das kot ddv zavezanec tudi pri 1€. Drzava te primora pri 50.000 eur.


Ne vem kako? Meni so vlogo gladko zavrnili, ker se večina računov izda v tujino (non EU).

AtaŠtumf ::

borut_p je izjavil:

Verjetno je se potrebno definirati kaj je to promet - izstavljeni racuni v dolocenem obdobju

Glede na opcije zgoraj, bi moral biti pravilen odgovor (s tem da so datumi seveda poljubno drsni znotraj enega leta).

"Datum izdanega računa v zadnjih 365 dneh (torej od 01.06.2021 do (vključno z) 30.06.2022?"

Ce gres pa komplicirat pa se lahko das kot ddv zavezanec tudi pri 1€. Drzava te primora pri 50.000 eur.



Da, tudi meni je jasno, da lahko takoj postaneš zavezanec za DDV, specifično vprašnje se nanaša izključno, če do sedaj nisi bil zavezanec za DDV, kdaj boš postal?

Torej je tole pravilni odgovor?

Datum izdanega računa v zadnjih 365 dneh (torej od 01.06.2021 do (vključno z) 30.06.2022?

Ali tole?

Datum opravljene storitve v zadnjih 365 dneh (torej od 01.06.2021 do (vključno z) 30.06.2022?

Sprašajuem specifično, če ti izdaš račun na katerem piše, datum računa 09.09.2022, datum opravljene storitve avgust 2022, kam potem spada ta račun?

Pod september 2022 ali avgust 2022?
#SlovenijaPrva #SLOVEenianLivesMatter #SlavaGasilcem

borut_p ::

igorpec je izjavil:

borut_p je izjavil:

Ce gres pa komplicirat pa se lahko das kot ddv zavezanec tudi pri 1€. Drzava te primora pri 50.000 eur.


Ne vem kako? Meni so vlogo gladko zavrnili, ker se večina računov izda v tujino (non EU).


Dlakocepis, vecina jih dela promet v slo

user4683 ::

igorpec je izjavil:

borut_p je izjavil:

Ce gres pa komplicirat pa se lahko das kot ddv zavezanec tudi pri 1€. Drzava te primora pri 50.000 eur.


Ne vem kako? Meni so vlogo gladko zavrnili, ker se večina računov izda v tujino (non EU).

Kdaj je bilo to? Po besedah znanca s FURSa tega ne smejo vec delati, saj dejansko ni zakonske podlage za zavrnitev.

borut_p ::

Podano je pojasnilo:
Za opravljene storitve, za katere je DDV dolžan plačati prejemnik storitev v skladu s 196. členom Direktive Sveta 2006/112/ES, nastane obveznost izdaje računa najkasneje 15. dan v mesecu, ki sledi mesecu, v katerem nastane obdavčljivi dogodek. Za ostale opravljene storitve po DDV zakonodaji rok za izdajo računa neposredno ni določen, določeno pa je, da mora davčni zavezanec v svojem knjigovodstvu zagotoviti dovolj podrobne podatke, da omogočijo pravilno in pravočasno obračunavanje DDV in nadzor davčnega organa nad obračunavanjem in plačevanjem DDV. To pomeni, da je treba DDV obračunati v rokih, določenih z ZDDV-1, in sicer ne glede na to, ali je bil račun za opravljeno dobavo izdan ali ne.

delavec44 ::

Datum storitve, zadnjih 12 mesecev (ne 365 dni). Enako datum storitve določa tudi poročanje v drugih dokumentih, recimo DDD.

Avenger ::

Če se prav spomnim, mi je računovodski servis rekel, da DDV zavezanec lahko postane pravni subjekt ne glede na promet, če sam želi. Tisto s 50.000€ pa je meja za obvezno uvrstitev med zavezance.

Pri obvezi pa zagotovo velja datum izdanih računov v koledarskem (=računovodskem letu), torej popolnoma enako kot se upošteva za računanje bilance; datum izdanega računa od 1.1. do 31.12.. Če ti potem v bilančnem izračunu kaže 50.000€ prihodkov, je to to. Ne razumem drugačne logike.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

delavec44 ::

Jah, saj lahko da ti ni logično, ampak za DDV se 100% gleda drseče obdobje preteklih 12 mesecev in ne koledarsko leto.

AtaŠtumf ::

delavec44 je izjavil:

Datum storitve, zadnjih 12 mesecev (ne 365 dni). Enako datum storitve določa tudi poročanje v drugih dokumentih, recimo DDD.


Torej je potem tale pravilna?

Datum opravljene storitve v zadnjih 365 dneh (torej od 01.06.2021 do (vključno z) 30.06.2022.
#SlovenijaPrva #SLOVEenianLivesMatter #SlavaGasilcem

delavec44 ::

Ja, samo me moti teh 365 dni (lahko je prestopno leto). Pač definicija je 12 mesecev.

Drugače pa priporočam ta forum: https://www.davkoplacevalci.com/davcni-...

Avenger ::

delavec44 je izjavil:

Jah, saj lahko da ti ni logično, ampak za DDV se 100% gleda drseče obdobje preteklih 12 mesecev in ne koledarsko leto.


Dafak... :O
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

borut_p ::

Glede na razlago furs bi moral ddv placati v obdobju (mesecu) realizacije storitve ... torej je mnogo lazje ce izstavis racun se v istem mesecu

AtaŠtumf ::

delavec44 je izjavil:

Ja, samo me moti teh 365 dni (lahko je prestopno leto). Pač definicija je 12 mesecev.

Drugače pa priporočam ta forum: https://www.davkoplacevalci.com/davcni-...


Hvala za predlog, sem tudi tam postavil vprašnje.

Zavezanec za DDV?
#SlovenijaPrva #SLOVEenianLivesMatter #SlavaGasilcem

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AtaŠtumf ()

delavec44 ::

To za povezane osebe je že malo težje. Moje razumevanje je bilo, da če je druga dejavnost in ni medsebojnega izdajanja računov (pomembno tudi, da ne izdajata računov isti stranki za podobno storitev), potem niso povezane.

Pa še ena razlaga, zakaj je najbolj pomemben datum na računu datum storitve:
https://www.vizija-racunovodstvo.si/dat...

Zgodovina sprememb…

igorpec ::

user4683 je izjavil:

igorpec je izjavil:

borut_p je izjavil:

Ce gres pa komplicirat pa se lahko das kot ddv zavezanec tudi pri 1€. Drzava te primora pri 50.000 eur.


Ne vem kako? Meni so vlogo gladko zavrnili, ker se večina računov izda v tujino (non EU).

Kdaj je bilo to? Po besedah znanca s FURSa tega ne smejo vec delati, saj dejansko ni zakonske podlage za zavrnitev.


Lansko leto enkrat. Računovodstvo je predlagalo in vložilo na podlagi ocene, da bo promet do konca obračunskega obdobja presegel 50k. Status zavezanca za DDV na s.p. ne potrebujem in če je državi prav, je tudi meni.

user4683 ::

Ja mislim da je to letosnja moda, sem govoril s kolegom o tem cez poletje. Recimo na Hrvaskem, ki ima glede ddv enako (evropsko) zakonodajo, nihce ne komplicira pri vlogi za ddv, tudi ce imas ves promet iz tujine (izven eu).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Višina prihodka - normiran sp (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
638618 (3505) anketar
»

SP račun podjetju iz ZDA

Oddelek: Loža
348879 (4200) Mike_Rotch
»

Freelance, sp, in davkarija (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10421392 (14738) maticb492

Več podobnih tem