» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
116 / 118
»»

PrimozR ::

Imam 900ko, je glasna. Sem jo prestavil v drug prostor, ker ni bilo za poslušat brnenje. Ampak je pa res, da imam na CPU-ju Noctua NH-D14 hladilnik in profile ventilatorjev (CPU, GPU, ohišje) tako, da se ventilatorji v idle ne vrtijo, torej je računalnik res tih.

Safe shutdown seveda je, ker je safe shutdown za cel podaljšek. Če pa misliš, da naprava dobi nek signal prek napajanja je pa to zmotno mišljenje. Bo treba postaviti UPS status server in šerati z drugimi napravami (če je UPS povezan prek USB-ja na server).

klinker ::

GupeM je izjavil:

Je pa res, da lahko zadevo zaznaš na enem od teh, pa potem shutdownaš ostale preko tega.


To itak moras. Komanda gre prek USB porta in vsi UPSi imajo le en USB port za komando.
Na elektriko komot das razdelilec in priklopis se ostale igracke.

PrimozR je izjavil:

Imam 900ko, je glasna. Sem jo prestavil v drug prostor, ker ni bilo za poslušat brnenje. Ampak je pa res, da imam na CPU-ju Noctua NH-D14 hladilnik in profile ventilatorjev (CPU, GPU, ohišje) tako, da se ventilatorji v idle ne vrtijo, torej je računalnik res tih.

Safe shutdown seveda je, ker je safe shutdown za cel podaljšek. Če pa misliš, da naprava dobi nek signal prek napajanja je pa to zmotno mišljenje. Bo treba postaviti UPS status server in šerati z drugimi napravami (če je UPS povezan prek USB-ja na server).


Tako je.
Ta Njoy je pa prakticno neslisen. Je NAS glasnejsi (HPZ230 SFF), ker ima le en vent in sem ga dal na srednje obrate da se tudi diski malo bolje hladijo, ki so 3x Toshiba P300 7200rpm, tako da nekaj se ga slisi, UPS pa prav nula.
APC je seveda boljsi itd, sam za NAS in teh par igrack dajat 200EUR za UPS je pac neracionalno, ker je overkill in je ta Njoy za 60EUR bomba za tak namen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

PrimozR ::

Sam kako je pa s podporo? Ker APC je podprt RES povsod, na vseh NAS-ih.

floyd1 ::

OrkAA je izjavil:

Glede na ta stavek, bi ti toplo priporočal, da razmisliš o svoji backup strategiji. :))

Z dobrim backupom se nič od naštetega ne zdi adrenalinsko.

Marsikdo tak NAS uporablja ravno za redni backup. Mi v podjetju recimo za redne "posnetke" arhiva, ki se naredijo čez vikend. In tu tega pač ne bi šel delat. Ne vem pa, kaj je tu čudnega in za razmišljat. :|

d0rK ::

 Slika

Slika



A bi tole laufal normalno če s čem takim priklopim router in druge reči, ki nimajo c13 kabla, na UPS?

PARTyZAN ::

Seveda bo.

PrimozR ::

Preverjeno da.

floyd1 je izjavil:

OrkAA je izjavil:

Glede na ta stavek, bi ti toplo priporočal, da razmisliš o svoji backup strategiji. :))

Z dobrim backupom se nič od naštetega ne zdi adrenalinsko.

Marsikdo tak NAS uporablja ravno za redni backup. Mi v podjetju recimo za redne "posnetke" arhiva, ki se naredijo čez vikend. In tu tega pač ne bi šel delat. Ne vem pa, kaj je tu čudnega in za razmišljat. :|

Kje je pa backup backupa? Kaj pa če odletijo diski? Kaj pa če pogori server room oz. prostor, kjer je ta backup?

Point je, da te take mahinacije ne smejo skrbeti, ker imaš itak nekje drugje že kopijo podatkov. Torej tudi če gre kaj narobe, restoraš tisto kopijo. 'Tega ne bi šel delat' in 'kaj je tu čudnega za razmišljat' bolj kaže, da so ti backup podatki nekaj vredni, kar da misliti, da so edini backup. Torej je razlog za razmislek, kakšna je backup strategija. Torej točno to, kar je napisal OrkAA

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Tidule ::

PrimozR je izjavil:

Sam kako je pa s podporo? Ker APC je podprt RES povsod, na vseh NAS-ih.

Na synology brez tezav.

GupeM ::

PrimozR je izjavil:

Point je, da te take mahinacije ne smejo skrbeti, ker imaš itak nekje drugje že kopijo podatkov. Torej tudi če gre kaj narobe, restoraš tisto kopijo. 'Tega ne bi šel delat' in 'kaj je tu čudnega za razmišljat' bolj kaže, da so ti backup podatki nekaj vredni, kar da misliti, da so edini backup. Torej je razlog za razmislek, kakšna je backup strategija. Torej točno to, kar je napisal OrkAA

To ni nujno res. Recimo, da za backup backupa rabiš 1 teden, da ga dobiš. Ali pa te stane nekaj 100 €, da ga dobiš. Zato pač takih mahinacij ne počneš, če ni nujno.

Je pa res, da je v njegovem primeru (in v ogromno drugih primerih tudi) bolj verjetno, da je to edina kopija.

klinker je izjavil:

GupeM je izjavil:

Je pa res, da lahko zadevo zaznaš na enem od teh, pa potem shutdownaš ostale preko tega.


To itak moras. Komanda gre prek USB porta in vsi UPSi imajo le en USB port za komando.
Na elektriko komot das razdelilec in priklopis se ostale igracke.

Imaš prav, ja. Ponavadi imajo UPS-i samo en ali dva USB-ja, čeprav imajo več vtičnic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Tidule ::

Imaš prav, ja. Ponavadi imajo UPS-i samo en ali dva USB-ja, čeprav imajo več vtičnic.

jaz imam rešeno tako, da je USB ups povevezan na server in poteme teče servis na serverju, preko katerega ostali preverjajo stanje.

OrkAA ::

floyd1 je izjavil:

OrkAA je izjavil:

Glede na ta stavek, bi ti toplo priporočal, da razmisliš o svoji backup strategiji. :))

Z dobrim backupom se nič od naštetega ne zdi adrenalinsko.

Marsikdo tak NAS uporablja ravno za redni backup. Mi v podjetju recimo za redne "posnetke" arhiva, ki se naredijo čez vikend. In tu tega pač ne bi šel delat. Ne vem pa, kaj je tu čudnega in za razmišljat. :|


floyd1: Če je ta NAS edino mesto, kjer si ti podatki shranjeni, potem to _NI_ backup.

PrimozR ::

Saj niso. So še na računlanikih. Torej JE backup. Samo problem je, da je edini backup :)

GupeM je izjavil:

Imaš prav, ja. Ponavadi imajo UPS-i samo en ali dva USB-ja, čeprav imajo več vtičnic.

Kater UPS pa ima 2 USB priključka? Torej da se lahko priključi na dva računalnika? A to sploh katera naprava podpira?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

floyd1 ::

OrkAA je izjavil:

floyd1 je izjavil:

OrkAA je izjavil:

Glede na ta stavek, bi ti toplo priporočal, da razmisliš o svoji backup strategiji. :))

Z dobrim backupom se nič od naštetega ne zdi adrenalinsko.

Marsikdo tak NAS uporablja ravno za redni backup. Mi v podjetju recimo za redne "posnetke" arhiva, ki se naredijo čez vikend. In tu tega pač ne bi šel delat. Ne vem pa, kaj je tu čudnega in za razmišljat. :|


floyd1: Če je ta NAS edino mesto, kjer si ti podatki shranjeni, potem to _NI_ backup.

Podatki so ves čas na (glavnem) serverju, backupi se vsak vikend delajo na Synology. Najstarejše backupe se potem prepisuje. Gotovo ni idealno, je pa verjetno dovolj za nas. Pravijo tisti, ki jih za to plačujemo.

Samo problem je, da je edini backup :)

Ampak - kje se potem iz "nevarno" spremeni v "varno"? Sta to dva, trije backupi in ravno toliko NAS-ov? Za 7 uporabnikov?

Pa malo smo zašli. Nekdo je simpl vprašal o novem synology serverju in če lahko kasneje ob dodajanju diskov spremeni en raid v drugi. Ne vemo, ali bo to primarna hramba ali backup in moj nasvet je bil (ob znanih podatkih) po mojem čisto na mestu.

GupeM ::

floyd1 je izjavil:


Ampak - kje se potem iz "nevarno" spremeni v "varno"? Sta to dva, trije backupi in ravno toliko NAS-ov? Za 7 uporabnikov?

Povsem varno ni nikoli. Sicer pa backup pomeni vsaj še ena kopija (vsaj najpomembnejših) podatkov na dislocirani enoti. Recimo v drugi državi in/ali na drugem koncu sveta. Ta je res za worst case scenario. Recimo da vam firma zgori, ali potres uniči vse.

Backup na remote lokaciji je običajno počasen. Če/ko želiš do podatkov, zna biti tudi drag. Zato je to res za ekstremne primere, ko ti tudi bolj priročen backup odpove.

PrimozR je izjavil:


Kater UPS pa ima 2 USB priključka? Torej da se lahko priključi na dva računalnika? A to sploh katera naprava podpira?

Sem malo pogledal, pa imajo nekateri UPS-i več USB priključkov, ampak niso za nadzor, ampak so samo kot power source. Recimo, da imaš Raspberryja direktno na USB izhod na UPS-u povezan, namesto preko namenskega adapterja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

barakus ::

Katera EU trgovina ima najbolj ugodne NAS diske pa da pošilja v Slo (lahko pravne osebe). Gledam amazon.de in imajo kar zasoljene cene.

PrimozR ::

Computer Universe.

Ali pa Mindfactory prek Mailboxde.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Vanadium ::

Baje Computer Universe tudi več ne pošilja u SLO, neka debata je bila na to temo v amazon debati ...

hojnikb ::

tole defenitivno ne drzi, k če das v kosarco, ti normalno zračuna shipping to slovenije...
#brezpodpisa

PrimozR ::

Vanadium je izjavil:

Baje Computer Universe tudi več ne pošilja u SLO, neka debata je bila na to temo v amazon debati ...

Okrog 20. septembra naročena in dobavljena roba s CU brez težav. Dva Toshiba diska, 2 SSD-ja in PCIe na M.2 kartica.

Nikonja ::

A lahko kdo priporoča kateri NAS je trenutno best buy za do cca 400 ojročkov - gledam Synologije ampak fak tudi na zadnji generaciji šparajo na kvadrat, nimajo 2.5Gbit mreže, na cenejših se SSD še vedno ne da koristit, z RAM-om so precej omejeni ampak vsi hvalijo software. Asustore nudi pa kar se tiče hardwarea bolano velik ampak baje na softwerju precej šparajo... Pa ja DIY NAS ne pride v poštev, nima ne časa in ne živcev za to več, hočem vštekat v elektriko povezat na mrežo in pozabit na to.

Karen ::

S Synology-jem pa Qnap-om ne moreš veliko falit. DS224+ je zunaj, tudi prejšnje generacije tja do 218+ so čisto ok če jih dobiš (verjetno še cenejši, recimo ram). SW od obeh je tam-tam, mogoče Synology bolj applovski, Qnap-ov QTS mogoče malenkost manj. Synology zna naredit samo šifrirane mape, ne celega diska, pa še tam so imena fajlov omejena na 160 znakov. Qnap zna cel disk šifrirat. Če ti to ni dealbreaker bi jay Synology-ja vzel, glej da bo plus verzija, ki ima intel procesor, da lahko ram nadgradiš, potem lahko še kake bolj simpl Dockerje poganjaš.

255211 ::

Synology je z zadnjo verzijo OS (DSM 7.2) dobil tudi opcijo za full disk encryption. Če se kupuje starejši model je smiselno preveriti, ali je kompatibilen z DSM 7.2.

Karen ::

Was about fu***n' da jom je ratalo. to upam da dela, pa da ni tako da mora bit sistemski diak nesifriran. Je kdo sprobal, dela kot mora?

Saul Goodman ::

ce bi izbiral med synology in qnap, bi defenitivno vzel synologya, saj je imel qnap v zadnjih letih ogromno težav z resnimi varnostnimi luknjami v svojem softveru.

če se oddaljeno povezuješ z vpn še ni tak problem, ampak vemo kako je v praksi.

Invictus ::

Za DIY...



Ni slabo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

bozicek ::

NAS je šel na hodnik, remote dostop.
Na njemu laufa tudi torrent in ena virtualka ki se zaženeta bo zagonu.
Ko se stvar resetira, ob izpadu elektrike ali ponovnem zagonu, kako rešiti problem da se stvari zaženejo na windows start up?
Ko se sistem postavi, je dostop do map in diskov brez problema.
Ker pa ni šlo čez log on se virtualka in torrent ne zaženeta.
Šele ko grem preko remote se vse zažene
Kako se reši ta problem?

Aja ps: Windows 10 na NAS
Darila letos samo za poredne

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bozicek ()

GupeM ::

Najlažje windows dol in linux/bsd/namenski nas software gor.

jl ::

Ali ve kdo za kak ugoden mini pc z dve 2.5 sata priključkoma in dodatnim M.2? Asrock x300 ni več v prodaji, kar pa sem našel teh poceni nettopov imajo pa max 1x sata priključek.

AgiZ ::

bozicek je izjavil:

NAS je šel na hodnik, remote dostop.
Na njemu laufa tudi torrent in ena virtualka ki se zaženeta bo zagonu.
Ko se stvar resetira, ob izpadu elektrike ali ponovnem zagonu, kako rešiti problem da se stvari zaženejo na windows start up?
Ko se sistem postavi, je dostop do map in diskov brez problema.
Ker pa ni šlo čez log on se virtualka in torrent ne zaženeta.
Šele ko grem preko remote se vse zažene
Kako se reši ta problem?

Aja ps: Windows 10 na NAS

Recimo takole se windowsi avtomatično prijavijo v uporabnika.
https://www.ionos.com/digitalguide/serv...

Tidule ::

bozicek je izjavil:

NAS je šel na hodnik, remote dostop.
Na njemu laufa tudi torrent in ena virtualka ki se zaženeta bo zagonu.
Ko se stvar resetira, ob izpadu elektrike ali ponovnem zagonu, kako rešiti problem da se stvari zaženejo na windows start up?
Ko se sistem postavi, je dostop do map in diskov brez problema.
Ker pa ni šlo čez log on se virtualka in torrent ne zaženeta.
Šele ko grem preko remote se vse zažene
Kako se reši ta problem?

Aja ps: Windows 10 na NAS



Da ne boš z macolo reševal problemov, ki zahtevajo pet klikov:

https://www.cnet.com/tech/services-and-...
https://learn.microsoft.com/en-us/troub...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

PrimozR ::

bozicek je izjavil:

NAS je šel na hodnik, remote dostop.
Na njemu laufa tudi torrent in ena virtualka ki se zaženeta bo zagonu.
Ko se stvar resetira, ob izpadu elektrike ali ponovnem zagonu, kako rešiti problem da se stvari zaženejo na windows start up?
Ko se sistem postavi, je dostop do map in diskov brez problema.
Ker pa ni šlo čez log on se virtualka in torrent ne zaženeta.
Šele ko grem preko remote se vse zažene
Kako se reši ta problem?

Aja ps: Windows 10 na NAS

Autologin. https://www.ionos.com/digitalguide/serv...

jl je izjavil:

Ali ve kdo za kak ugoden mini pc z dve 2.5 sata priključkoma in dodatnim M.2? Asrock x300 ni več v prodaji, kar pa sem našel teh poceni nettopov imajo pa max 1x sata priključek.

Verjetno najboljša opcija:


https://vi.aliexpress.com/item/10050047...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

bozicek ::

Hvala vsem
Darila letos samo za poredne

NejcSSD ::

Autologin čez register, ne rabiš third party sw.
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

gansta ::

Synology NAS: katere "storitve/app" največkrat uporabljate? Sam npr. photos-mobile, NASDL Manager, DS File;

Karen ::

DS File, Ds Cam, Drive, pa koledar syncam pa kontakte na telefon. Aja, pa še njihov secure signin imam na telefonu. Drugače pa z Drive-om syncam fajle med tremi mašinami. To je od originalnih njihovih appov.

gansta ::

Karen je izjavil:

DS File, Ds Cam, Drive, pa koledar syncam pa kontakte na telefon. Aja, pa še njihov secure signin imam na telefonu. Drugače pa z Drive-om syncam fajle med tremi mašinami. To je od originalnih njihovih appov.


Ql, dobivam kakšne nove ideje :D

Ali je ta "drive" dejansko uporaben? Nekako ne razumem koncepta ala "dropbox" --> jaz imam mapiran NAS na PC/Mac in shranjujem direktno v mape...na mobitelih pa na DS file in imaš "real time" povsod datoteke?

Kateri koledar pa "syncaš", na kakšen način?

Karen ::

Driva je ful uporaben. Namestiš Drive na Synology-ju (imaš klienta in server), potem na računalniku klienta za windowse in nastaviš, da ti recimo dvostransko synca celotno vsebino mape Docs na računalniku. Jaz imam tako da vse dokumente pa nastavitve usmerim v eno mapo na disku (Docs). Tako imaš takoj ko shraniš dokument v Docs mapi syncanega na NASu. Isto imam na notebooku v službi in na tistem doma. V službi delam, shranim in zaprem dokument, takoj sync-a na NAS, ko pridem domov in prižgem domač notebook mi sync-a to mapo in odprem dokument doma in delam naprej. Seveda synca zadnjega spremenjenega, tako da je vedno aktualna verzija. Rabiš še backup tega, ker če pobrišeš nekje ti pobriše povsod (če imaš tako nastavljeno), ampak operativno dobro deluje, sploh ker imam vedno isto na treh mašinah.
Koledar pa syncam na androidu s Davx5 ali nekaj takega. Potegnil iz Fdroida (iz play stora teži za nakupe al reklame, pozabil, iz fdroida je pa clean verzija). Na NAS-u je itak caldav protokol, če imaš odprtega navzven (NAS) kot jaz ti pač posynca. Na podoben način tudi kontakte (carddav), na Synology-ju contacts... znotraj aplikacije na NASu najdeš caldav in carddav URL, pa je. Outlook na notebooku pa syncam koledar s Caldav synchronizer (free zadeva).

Tidule ::

Drive ti tudi omogoča verzioning, tako da imaš lepo shranjene stare verzije dokumentov v primeru da kaj pobrišeš, zajebeš pri shranjevanju itd.... Mapiran NAS v priemrjavi z drivom je nekje tako kot razlika med kladivom in štemarco. Oboje naredi delo, samo pri enem se precej bolj namatraš.

Drugače pa uporabljam še reverse proxy v kombinaciji s tem, da mi synology skrbi za avtomatično osveževanje certifikatov. Pa seveda hyperbackup.

Karen ::

Drži tole z verzioniranjem, jaz raje pull-am offline snapshote na drugo lokacijo (če se NASu kaj zgodi, če kak kriptovirus staknem ali podobno).

Tidule ::

Karen je izjavil:

Drži tole z verzioniranjem, jaz raje pull-am offline snapshote na drugo lokacijo (če se NASu kaj zgodi, če kak kriptovirus staknem ali podobno).


Absolutno, dobro zastavljen backup vključuje oboje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Sc0ut ::

Kateri diski se zdaj kupujejo za synology nas? Imam cca 8 let stare wd red pa bi nabavil dva nova diska.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

hojnikb ::

najcenejši po TB
#brezpodpisa

zavajon ::

A res ni treba gledati niti, da je CMR?

bciciban ::

zavajon je izjavil:

A res ni treba gledati niti, da je CMR?


Pa seveda da je CMR.

komunist1918 ::

Osebno in tudi v službi smo imeli velike težave z WD Red diski (npr. od 20 diskov jih je crknilo predčasno 15). Podobne težave so se pojavile tudi doma (3 od 3 v garancijskem roku), ampak s dodatno nevšečnostjo, ko so mi iz WD poslali namesto novih rabljene - obnovljene, imenovane tudi recertified diske. Tudi ti niso delovali (2 od 3 so bili fuč, tretjega sem takoj zapakiranega prodal na bolhi).

V službi smo prešli na HGST diske, čeprav gre za isto firmo kot WD, vendar naj bi bila druga tovarna kot pri WD Red. Doma pa zadnja leta kupujem samo še Seagate Ironwolf diske, in zaenkrat z njimi ni bilo težav.

Sc0ut ::

Ok, sem jaz tud gledal ironwolfa.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

gansta ::

A ima kdo slučajno na Synology NAS-u preko docker-ja instaliran home assistant in je vzpostavil povezavo z bluetooth temperaturnimi senzorji, npr. od Xiaomi/MI ?

Si pri tem uporabil USB bluetooth adapter ali kako drugače?

Tidule ::

jaz imam zadevo rešeno preko ESPhome. BT senzorji podatke pošiljajo na ESP ta pa potem preko wifi na HA. Direktno se nisem igral, ker BT za moje potrebe nima dovolj dometa.

gansta ::

A ESPhome imaš pa povezanega na napajalnik ali na USB od NAS-a?

To je dejansko wifi in bluetoot hub, imaš kak link?

Tidule ::

gansta je izjavil:

A ESPhome imaš pa povezanega na napajalnik ali na USB od NAS-a?

To je dejansko wifi in bluetoot hub, imaš kak link?


Tukaj je primer kako je narejeno

ESP32 je osnova, ki prejema signale teh mini BT termostatov (temperatura, vlažnost, stanje baterije) in potem pošilja naprej. ESP je v vsakem nadstropju eden, na centralni lokaciji, da dobi vse signale. Je pa prikplopljen stalno na elektriko. Ni zraven NAS/HA.
««
116 / 118
»»