» »

Statična elektrika vsakič ko grem iz avta

Statična elektrika vsakič ko grem iz avta

darh ::

=> ZELO annoying!

Že kake 2 meseca me čisto vsakič ko grem iz avta strese ko se dotaknem pleha... obstaja kaka pametna rešitev?
Excuses are useless! Results are priceless!
  • spremenil: darh ()

profii ::

razelektritvene konice na streho take k majo avioni:D .
rgač pa se dobi en obesek za ključe k kao razelektri

Kaufmann ::

Zamenjaj obutev. Mene trese samo v enih čevljih>:D
ni podatka

para-site ::

mene tudi ruka:D

darh ::

eeevo... čevli bojo to... sem sumil plašč cel čas... ampak mislm da bodo res čevli... bom preexperimentiral tole pa poročam :)

TNX!
Excuses are useless! Results are priceless!

Tero ::

Zanimiv... meni se to popolnoma isto dogaja. Vedno me trese statična elektrika :;(
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

HyperKiller ::

Ček it.
Static elektricity aint a thing that comes out of nowhere.:D
Verjetno jo proizvaja kakšen del obleke ko se človek premika. Od čevljev pa je verjetno odvisno ali se ta statična elektrika odvaja, ali se zadržuje na telesu in se sprosti ko se dotakneš kovine.
Hmm, na sedež si nalepi malo alu folije, in jo ozemlji.
Ali pa z izredno tanko žico (razpleten kabel) prešij sedež in ozemlji to.

Sm v eni stari sintetični bundi nekaj napeljeval v avtu, in me je je parkrat lepo ruknilo.

Enkrat sem gledal Brainiacs na Vivi (se mi zdi) in so zaminiral bivalno prikolico, iz detonatorja pa napeljali kabel do nekega tipa ki je stal v plastičnem vedru in imel oblečeno sintetiko. Malo je plesal potem pa je nekdo pritaknil kabel.
- Bivalna prikolica is no more.:)
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

darh ::

Kkhm... ozemljim... torej na kaj na povežem ono žico :)
Excuses are useless! Results are priceless!

TribesMan ::

Lahko je karkoli... od čevljev, obleke do avta samega. Še posebej v zimskem času, ko je zrak suh, se avto zelo hitro naelektri samo zaradi tega ker okoli njega med vožnjo šiba zrak... In tle ti nobeni čevlji ne pomagajo. Ko stopiš iz avta, se avto razelektri preko tebe. Jest ponavadi naredim tako, da se primem nekega kovinskega dela avtomobila, ko stopim ven... Tko da noga prevzame "impact" :D

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Highlag ::

Ja oblačila so kriva. Jaz točno vem kaj paše skupaj, da me trese :D

Ozemljitev:
1. Na zadnjo premo privežeš verigo, ki se vleče za tabo. Po možnosti nerjavečo, ker rjava veriga ravno ne prevaja elektrike.
2. V tla zabiješ kovinski količek. Nanj povežeš žico, katere drug konec privežeš za avto. Če nimaš velike dolžine za vozit še nekako gre, drugače bo težka, prva pa povzroča veliko hrupa, tako da ti verjetno ostanejo le:
3. Gumijasti trakovi, ki se privijejo na šasijo in se ob mirovanju vozila dotikajo tal in s tem ozemljijo vozilo. Ko dosežeš neko hitrost se dvignejo od tal in zmanjšajo lastno obrabo. Vseeno pa jih moraš prej ali slej zamenjati. Seveda pa so tu še ročni razelektrilci:
4. Zadevico primeš v roko in se dotakneš vrat. Notri je en upor, ki zmanjša tokovni sunek. Tebe ne strese, avto se pa vseeno razelektri. Učinkovita pa je zadeva le če jo ne pozabiš prej vzet v roko :P

Mene še vedno trese :D
Never trust a computer you can't throw out a window

@ljash ::

Jst se ne dotikam več pleha.

So pa mal prebrcana vrata pol. :)

Grey ::

Eh js sm pa ubrau mal bolj miroljuben način(ne brcam vrat)...namesto na pleh, dam roko na steklo:)) in zaprem vrata.

Sami ::

Mene pa skoraj vsako jutro strese, ko odprem vhodna vrata in se dotaknem kljuke, bom tudi jaz probal tole s čevlji.:D
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Goldee ::

zamenjaj cevlje, to je zarad prevodnosti!! eni cevlji majo slabso eni boljso in zato ruka! tud men to dela ampak js sm stromar ;)))
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

d0rK ::

Ja! Jutr vsi v sluzbo v sandalih. :D

Vikking ::

ja morete pazit ko hodte na bencinsko tankat, da ne bo kakšne nepotrebne eksplozije>:D

Tody ::

Včasih so imeli avti vrjetno boste še kje zasledili ene gumijaste zadeve k so visel iz avta in potem do tal na njih so bile pa strele :) Drugače pa mene trese če mam volnene poloverje

OnTheMic ::

Tudi sam izvajam to, kar je rekel TribesMan in z rukanjem sploh ni problemov. Samo navadit se moraš, da pri izstopu iz avta najprej primeš za pleh na robu vrat in šele nato daš nogo na tla. Tako se avto razelektri preko gume na čevljih, česar seveda ne čutimo. Ko se človek enkrat navadi, skoraj pozabi, da avto lahko rukne:D

LP:)

BluPhenix ::

Ja navaditi se ni dobro, ker precej zruka živčni sistem.

predlagam tudi drugo rešitev: ko greš iz avta popaziš, da se ne takneš ničesar kovinskega. Primeš ključ od avta (za kovinski del) in z njim takneš avto. Ne bo več tistega neprijetnega filinga, ko ti iskra preskoči iz prsta na pločevino. Če bo avto bolj naelektren boš še vedno čutil, da gre nekaj skozi, ne bo pa tako moteče.

Sej bo kmalu pomlad in se bo to končalo.

OnTheMic ::

Ja navaditi se ni dobro, ker precej zruka živčni sistem.

Mislim sem reči, ko se človek navadi "na tak način izstopanja iz avta" in ne na rukanje, saj ga v tem primeru ni.
Tisto s ključem je pa precej tvegano, pri hitenju mimogrede nastane praska ali dve...:\

LP:)

Jeebs ::

Hehe, mene pa VEDNO zruka statika, ko sm v E.Leclerc-u. Samo da se dotaknem kake police pa me takoj rukne. Ko da bi jim hotu kej spizdit.8-O
Press any key to continue... RESET. Didn't you say ANY key?!?!?!

schejk ::

mene je tud skos rukal, pa sm si kupu tist ko se vklopi v vzigalnik. zdj je pa kul

Dr_M ::

Hehe, mene pa VEDNO zruka statika, ko sm v E.Leclerc-u.

lol mene tut :) :D vozicki so se posebi nevarni >:D :D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

OZZY ::

Nič novga..mene strese skor vedno ko stopim iz avta pa primem pol vrata. Včasih samo mal včasih pa kr ..skor tko kot uni električni pripomočki za prižigat štedilnik...

Sem gledu neki na discoveryu glede tega pa naj bi bilo predvsem zarad obleke pa trenja med tabo in sedežem med vožjo. Jaz tud ne morem sedet pri miru predvsm če se dolgo vozim. Sicer je ovisno mal tud kaj si oblečen a vseeno...
Go with the flow.

tig'r ::

cau,
jaz imam podobne tezave... avto, vozicki v stacunah.. vse me blazno trese.
za vozicke mi je en kolega predlagal resitev in v stacunah nimam vec problemov: ko vozim vozicek ga drzim za kovinski del roca, ne pa za plasticnega. ocitno se elektrika sproti prevaja v tla in me ne zruka ko se dotaknem police.
Krog je okrogel kvadrat.

Phoebus ::

2M upor pa se dotaknite pleha pa bo. Ker pa nogca od upora praska barvo, pa kupite narejen "gizmo" (ki ni nič drugega kot upor). Če povem po domače: Omejil bo tok ki teče med vami in avtom, tako da bo dovolj majhen in ne bo stresel medtem ko se boste razelektrili.

fRiK0 ::

To je zaradi suhega zraka, naelektren je pleh in se preko vas razelektri. Najlazje je ce se prvo primes pleha pol pa iztopis...
Hvala

LP Tadej

Scorpia ::

Ker se vsak večer ukvarjam z eno majhno dostavo, in iz avta grem vsaj 5x ven. Vendar vedno pri enemu naročniku, ko se primem ograje, se kar fajn zabliska 8-O in pošteno zatrese. Ampak samo pri njemu;((. Sem ze mislil da je ograja na elektriko, pa sem se enkrat dotaknil in ni bilo nic.

SodVina ::

Hmm, na sedež si nalepi malo alu folije, in jo ozemlji.Ali pa z izredno tanko žico (razpleten kabel) prešij sedež in ozemlji to.

To bi bilo sila pametno, ja. :\ Mogoce pa le obstaja razlog, zakaj je avto faradayeva kletka :)

nodrim ::

hehe .. jst mam pa specifičen problem se mi zdi ...

stavba naše firme je narejena tko, da so stebri in cel okvir kovinski in pol samo dodane stene in tla pa je stavba ... no, ta okvir gre tudi čez vse steklene površine in zaradi tako narejene Faradayeve kletke tudi mobilni telefoni komaj vlečejo v stavbi ..

zato moram vsakič, ko me kdo kliče hitro it vn ... in skoraj vedno me strese ko primem kljuko od vhodnih vrat ...

sm že probu z različnimi čevlji (zdaj nosim celo copate skoraj hišne), različne obleke in nič ...

kar me zanima je, če je možno, da me naelektri polno delujoči telefon, ki ga držim v roki, ko hodim proti vhodnim vratom ?? res je annoying.. se zdej kr ne upam več prijet vrat ... pol se pa vseen morm in itak vedno vem, da me bo ruknal .... včasih res tko fino rukne, da bi po mojem v temi kr iskro vidu ...

@ljash ::

Gumijaste rokavice so odgovor.

:)

francka45 ::

ta statičen štrom bi mogli nekako porabiti za proizvajajnje elektrike naprimer v avtu-bi se priklopil na en kabel in bi s tem polnil akumulator:P
ali pa v hiši, da ko bi hodil in proizvajal štrom bi imel štrom za osvetljitev:D >:D

Boeing ::

ko odpreš vrata, preden stopiš na tla, se primi za pleh, pa te ne bo streslo :)

kje vam je fizika, jao :\
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Smorny ::

Avto se naelektri zaradi trenja med suhim zrakom in karoserijo med vožnjo. To je napisal že nekdo pred mano. Problem nastane pri kombinaciji zgornjega in oblačil in/ali prevlek v avtu.
Zdravilo pa tako že poznate.
Motiti se je človeško.
Ampak, če hočeš stvar totalno zajebati potrebuješ računalnik!
http://www.smorny.com/

Scorpia ::

Gledam oddajo MytheBusters na Discovery Channel, model je rekel da statična elektrika vsebuje 10.000 do 30.000 volt8-O . Da bi človek umrl more elktrika imet moč 6 miliamperov. Vse to je bilo v oddaji. Če kdo ne verjame, lahko probam naredit screenshot iz oddaje.

Smorny ::

lktrika imet moč 6 miliamperov.

Moč je v watih, tok pa v amperih. Kero je zdaj tapravo?
Motiti se je človeško.
Ampak, če hočeš stvar totalno zajebati potrebuješ računalnik!
http://www.smorny.com/

gzibret ::

No, važno je tudi, kje štrom steče. Če steče tok skozi srce ali možgane, pol ni glih ok. Če pa gre iz ene noge v drugo, pol ti jih pa samo skuri.

Pri statiki je vprašanje, kaj je naelektreno. Ali ti ali avto (stavba...). Morda bi se splačalo zmerit s kakim voltmetrom ali pa z ono napravico, ki meri elektropotencial (ne vem, kako se reče). To je ona naprava, ki ima dva lističa v ohišju ter železno kroglico izven ohišja. Večji je potencial, bolj se lističa odklonita.

Če je naelektren avto, se pritrdi na karoserijo neka gumijasta stvar (notri so žičke), ki jo vlečeš za sabo in tako razelektriš avto. Če si naelektren ti, pol pa preveri, kaj te naelektri. A je to obleka (volneni pulovri, ki se drgnejo ob sintetiko npr.), obtutev. V tem primeru zamenjaj obleko ali nosi gumijaste rokavice in bata škornje. Ali pa kar oni kombinezon od RKBO :D . Ali pa trpi.

Malo pomaga tudi to, da se predmeta ne dotakneš s konico prsta, kjer imaš največ čutnic za bolečino, ampak z dlanjo. Sicer vseeno spajtla, ampak IMO manj boli.
Vse je za neki dobr!

bzp ::

Mario18: lahko da je 30kV, ampak je tako majhen tok, da je tudi moc potem precej majhna.
Iz istega razloga odpade ideja da bi to kje uporabljal. Sej tudi z vzigalnikom ne probas napolnit akumulatorja (ceprav ima tista iskra notri precej kV).

tomaz321 ::

Glede rukanja je tkole: Jaz nisem noben štromar, ampak iz prakse sem pa ugotovil, da se statična elektrika naredi takrat, ko jaz ustanem iz avtomobila. Če se dotaknem vrat (pleha) preden ustanem iz avta in se držim za vrata med ustajanjem me še niti enkrat ni usekalo (ne prej, ne pol- če se še enkrat probam prijet avta!

Skratka: Primite se stranice vrat oz. na vrhu vrat preden in ko iztopite in problem bo rešen. Meni ni pomagala nobena ketna na avtu,....

Pyr0Beast ::

Pri tist statiki da te ubije je 30kV*6mA=180W :D

Mam jst copate, k se naelektrijo samo v eni sobi in tam mam ogromno elektronike tako da morem za sabo kr kabl vleč. Sem pa enkrat nafilav 1000V 5uF (1h >:D ) kond pa ga sklenu, je kar fajn počlo - spalu kontakte konda. Lahko naprimer vzemem faznprifer v roke in dokler se vsaj malo premikaš sveti bolj kot če ga daš v štrom. Sam se prek njega razelektrujem, sploh ne strese. :D :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ko te strese elektrika

Oddelek: Loža
3317135 (16072) gruntfürmich
»

anti Statična elektrika

Oddelek: Kaj kupiti
162485 (1832) zupanman
»

Varnost pri sestavljanju pc-ja

Oddelek: Pomoč in nasveti
131397 (1035) solatko
»

Statika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
61764 (1574) VolkD

Več podobnih tem