NASA začela ugašati instrumente na Voyagerjih
Matej Huš
7. mar 2025 ob 07:19:52
Bliža se trenutek, ko bosta vira energije (RTG) na plovilih Voyager 1 in Voyager 2 prešibka, da bi ju še mogla napajati. Do nepovratnega konca pa lahko NASA nekaj časa pridobi tako, da izklopi nenujne instrumente, s čimer zniža porabo energije. Napočil je trenutek, ko je to potrebno.
Že 25. februarja so na Voyagerju 1 izključili merilnik kozmičnih žarkov (cosmic ray subsystem experiment), 24. marca pa bodo na Voyagerju 2 izključili merilnik nizkoenergijskih nabitih delcev. S tem bodo na vsakem plovilu ostali aktivni še trije instrumenti, kar bi moralo zadoščati za še nekaj let delovanja. V nasprotnem primeru bi že konec leta verjetno morali misiji končati. Usoda plovil po letu 2030 pa je še vedno negotova.
To ni prvikrat, ko ugašajo instrumente na Voyagerjih. Sprva sta imeli po 10 instrumentov. Nekatere so izključili, ker niso bili več potrebni, saj so bili namenjeni raziskavam plinastih orjakov, ki sta jih plovili obleteli. Leta 2012 je Voyager 1 dosegel rob heliosfere in vstopil v medzvezdni prostor, šest let pozneje mu je sledilo še sestrsko plovilo. Drugi instrumenti so se pokvarili, tretje pa sedaj izklapljajo zaradi varčevanja z energijo. Lanskega oktobra so na primer izključili merilnik plazme na Voyagerju 2, ker ni bil posebej uporaben zaradi orientacije.
Navsezadnje so plovili izstrelili leta 1977 in sta do danes že krepko prekoračili načrtovano življenjsko dobo. Da bi iz njiju iztisnili čim več, bodo tudi v naslednjih mesecih nadaljevali izklope sistemov. Na Voyagerju 1 bodo merilnik nizkoenergijskih delcev izključili konec tega leta, na Voyagerju 2 pa prihodnje leto še podsistem za kozmične žarke. Do nadaljnjega ostajata aktivna magnetometer in sistem za plazemske valove.