Fantomska delovna mesta čedalje pogostejša
Matej Huš
13. jan 2025 ob 19:50:48
Zlasti v tujini ugotavljajo, da je čedalje več oglasov za prosta delovna mesta v resnici navideznih. Raziskava, ki so jo opravili v podjetju Greenhouse, je pokazala, da je bilo lani fantomskih oglasov približno petina. Gre za delovna mesta na več področjih, od tehnoloških podjetij do finančnih družb. Oglasi za fantomska delovna mesta v resnici ne iščejo kandidatov, kar vnaša zmedo na trg dela. V mesecu decembru se je sicer v ZDA odprlo 256.000 novih delovnih mest, a iskalci zaposlitve tarnajo, da razmere niso rožnate.
Razlogov za tovrstno početje je več, pravijo analitiki. Bodisi želijo podjetja prikazati, da rastejo, bodisi imajo oglase objavljene zgolj za popolnjevanje svoje evidence potencialnih kandidatov. Če se prijavi kakšen izreden kandidat, ga lahko zaposlijo, sicer pa imajo za prihodnje potrebe izdelane sezname. V nekaterih primerih imajo podjetja tudi pogodbene ali zakonske obveznosti, da objavljajo določeno število oglasov za zaposlitev, četudi ne nameravajo zaposlovati.
Praksa je sorazmerno pogosta. Kar 70 odstotkov podjetij, ki uporabljajo Greenhouse, je potrdilo, da so lani objavila vsaj eno fantomsko delovno mesto. Približno 15 odstotkov podjetij pa to počne redno, fantomskih pa je tudi do tretjina njihovih oglasov. Najpogosteje se to sicer dogaja v gradbeništvu, pravu, strežbi in na področju umetnosti, a imuna niso niti tehnološka področja. Tovrstne oglase je težko zagotovo identificirati, indic pa so lahko nejasni roki, zelo stari oglasi in oglasi, ki se ne pojavijo na straneh podjetja, temveč le na platformah (ni pa to nujno).