CERN prekinil sodelovanje z ruskimi raziskovalci

Matej Huš

1. dec 2024 ob 23:15:20

S koncem novembra je CERN uradno prenehal sodelovati z raziskovalci, ki so povezani z ruskimi inštitucijami. S tem se zaključuje tri desetletja dolgo obdobje sodelovanja, ki je v trenutni obliki potekalo od leta 1991, ko je Rusija postala država opazovalka. Sprememba politike je posledica ruske invazije na Ukrajino.

Odločitev sicer ni prizadela veliko raziskovalcev, saj so številni ruski znanstveniki v vmesnem času našli nove zaposlitve na evropskih inštitucijah, kar jim omogoča nadaljevanje sodelovanja. CERN namreč ni prepovedal sodelovanje ruskim državljanom, temveč raziskovalcem, katerih matična ustanova je ruska. Štiriindvajset članic CERN-a je decembra 2023 izglasovalo prekinitev sodelovanja z ruskimi inštitucijami, kar so napovedali že leto pred tem.

V CERN-u sicer dela okrog 3000 zaposlenih, še petkrat toliko ljudi pa sodeluje. Z Rusijo je povezanih okoli 350 raziskovalcev, med katerimi jih večina sploh ni v Ženevi. Kljub temu bo njihov umik opazen, a ga bo CERN preživel. Rusija sicer kot opazovalka ni imela glasovalnih pravic in ni prispevala v redni proračun. Je pa Rusija na primer prispevala okrog 2,7 milijona frankov letno, medtem ko jih je Nemčija 220 milijonov. Enako velja tudi Belorusijo, ki jo je doletela enaka usoda že 27. junija 2024. V obeh primerih je šlo za nepodaljšanje pogodb, ki je sicer rutinsko vsakih pet let.

Obstaja pa izjema. CERN še vedno sodeluje z JINR (Inštitut za jedrske raziskave) v ruski Dubni. JINR je financiran večinoma od ruske vlade, kar moti Ukrajino. A CERN bo vseeno nadaljeval sodelovanje z JINR.