Microsoftu na Otoku rdeča luč za prevzem Activisiona
Matej Huš
26. apr 2023 ob 19:19:19
Čeprav so bili Britanci prevzemu naklonjeni, je varuh konkurence CMA (Competition and Markets Authority) izdal negativno odločbo. Microsoft ne bo mogel prevzet Activision Blizzarda, za kar so ponudili 69 milijard dolarjev in v nekaterih državah po svetu že dobili dovoljenje. CMA meni, da bi bil prevzem prevelik udarec za konkurenco. Microsoft se bo pritožil.
CMA meni, da bi prevzem občutno okrnil konkurenco (substantial lessening of competition), ker ima Microsoft že sedaj prevladujoč tržni položaj. Ocenili so, da tržni delež ta na področju iger v oblaku znaša od 60 do 70 odstotkov, z nakupom Activisiona pa bi ga še povečal. V tem primeru bi imel Microsoft močan gospodarski interes, da bi posamezne Activisionove naslove zaklenil na svojo platformo. To pa bi predstavljalo nedopustno ravnanje. Microsoft je sicer v zadnjih mesecih skušal dokazati, da se to ne bo zgodilo, zato je tudi sklenil nekaj dogovorov in zavez s konkurenco, denimo da bo Call of Duty ostal dostopen tudi na drugih platformah. Medtem ko je to regulatorje v Braziliji, na Japonskem in Južni Afriki to prepričalo, Evropska komisija pa se bo kmalu izrekla (neuradno pozitivno), v Veliki Britaniji menijo drugače. CMA je pojasnil, da bi izpolnjevanje teh zavez terjalo nadzor, ki bi ga morali izvajati organi nadzora, medtem ko prepoved združitve preprosto omogoči delovanje tržni mehanizmov, ki bodo dosegli enako.
Microsoft trdi, da je takšna odločitev napačna, pragmatična in slaba za Veliko Britanijo, ki se s tem ne izkazuje kot privlačna za vlaganja. Na odločitev se bodo vsekakor pritožili. A morda to ne bo edini glavobol, saj je tudi ameriški FTC nenaklonjen združitvi, ki jo skuša preprečiti s tožbo.