Twitter bo raziskovalcem za API računal 42.000 dolarjev mesečno

Matej Huš

11. mar 2023 ob 13:40:32

Ko je Twitter februarja napovedal, da bo brezplačnega dostopa prek API za akademsko uporabo konec, je završalo. Med vsemi komercialnimi družbenimi omrežji je bil prav Twitter najbolj odprt, zato so ga največkrat uporabljali za različne raziskave. V zadnjih treh letih je bilo objavljenih več kot 17.500 znanstvenih člankov, ki so uporabljali podatke s Twitterjevega omrežja. Vse to je bilo mogoče, ker je Twitter omogočal dostop do približno odstotka vseh čivkov strojno in brezplačno. Tega je sedaj konec.

Wired poroča, da bo Twitter ponudil tri nove pakete za akademske uporabnike. Najcenejši paket bo stal 42.000 dolarjev mesečno in bo nudil dostop do 50 milijonov čivkov. To se sliši veliko, a predstavlja le okoli 0,3 odstotka vsega prometa na platformi, kar je sorazmerno malo. Dražja paketa za 125.000 in 210.000 dolarjev bosta omogočala dostop do 100 in 200 milijonov čivkov mesečno. Omejitve bodo tudi pri filtriranju podatkov, in sicer bo imel najmanjši paket omejitev 25.000 pravil, pri številu zahtevkov na minuto in številu analiziranih profilov. Zneski javno še niso objavljeni, so pa trenutni naročniki brezplačnih API-jev že dobili informacije, da se bo to spremenilo v naslednjih mesecih.

Če bodo resnično obveljale navedene astronomske cene, bo to konec uporabe Twitterja v tovrstnih raziskavah. Nobena javna raziskovalna ustanova si ne more privoščiti tako visokih stroškov. Škoda bo večplastna, saj so podatki s Twitterja tudi dragocena informacija, kako deluje internet, kako deluje družba in kaj so relevantne teme. Twitter je z vsemi svojimi slabostmi in prednostmi deloval kot javni prostor tudi, ker je bil odprt. Omogočal je uporabo različnih odjemalcev, omogočal je analizo vsebine, omogočal je dostop do zalednih informacij. Nova politika bo to otežila, gotovo pa ne onemogočila, saj so ljudje iznajdljivi.