Nagel razvoj izdelave sončnih celic iz Mesečevega peska

Jurij Kristan

15. feb 2023 ob 10:05:04

Iz podjetij Blue Origin in Lunar Resources so sporočili, da že rutinsko izdelujejo sončne celice iz simuliranega regolita, kar je prva resna stopnica na poti do proizvodnje teh naprav na samem Mesecu.

Nasin program vrnitve astronavtov na Luno, Artemis, je bistveno ambicioznejši od programa Apollo pred pol stoletja, in sicer v nameri, da na našem naravnem satelitu človek postavi stalne postojanke, ki bodo obenem še pilotski preizkusi takšnih vesoljskih naselbin drugod po našem osončju, predvsem na Marsu. Ker bi bilo skrajno neekonomično vse mogoče vire za delovanje takšnih vesoljskih postaj prinašati z Zemlje, v Nasi pod okriljem programa ISRU (in-situ resource utilization) razvijajo tehnologije, ki bi omogočile proizvodnjo čim več koristnih surovin in dobrin iz snovi, ki so prisotne na licu mesta. Precej daleč so denimo programi ustvarjanja kisika na Marsu ali pa gradnje stavb iz Luninega peska - regolita. Ta zelo fin pesek poleg lastnosti, da se rad zaje v vse mogoče pore in zaradi tega predstavlja nadlogo za astronavte, pozna še eno podrobnost: ker je stalno na udaru kozmičnih snovi, ima razmeroma visoko vsebnost kovin, kot sta železo in aluminij.

To pa ga - skupaj z visoko vsebnostjo silicija - napravlja za primeren vir surovin za izdelavo sončnih celic. V Blue Originu, vesoljski firmi Jeffa Bezosa, so pretekli vikend precej potiho objavili, da v programu Blue Alchemist že od leta 2021 izdelujejo sončne celice in aluminijeve žice za elektriko iz simuliranega regolita, se pravi sintetičnega posnetka peska, kakršen naj bi bil na Luni. Uporabljajo proces elektrolize taljenega peska pri visokih temperaturah, v okolici 1600 stopinj Celzija, da iz njega izločijo silicij, železo in aluminij. Sedaj so se oglasili še pri zasebni družbi Lunar Resources in poudarili, da Blue Origin ni edini ter da podobno več let počnejo tudi sami. Zanimivo je, da CTO podjetja Alex Ignatiev pravi, da NASA pred desetletjem še ni marala za razvoj takšne tehnologije, sedaj pa jo bosta obe družbi skušali prodati ameriški agenciji, za rabo v projektu Artemis.

Do končnega uspeha pa inženirje loči še dosti dela, saj vemo, da se simulirani regolit v resnici malce razlikuje od pravega Mesečevega peska. Obenem bo potrebno tehnologijo napraviti bolj kompaktno, saj visoke temperature procesa zahtevajo razmeroma velike reaktorje - tisti Lunar Resources trenutno tehta eno tono.