Telegram omogoča nakup virtualne telefonske številke za rabo omrežja

Jurij Kristan

8. dec 2022 ob 20:47:55

Pri Telegramu so lansirali verzijo 9.2, ki med drugim prinaša prilagodljivejše samouničevanje sporočil in prenovo orodja Topics; predvsem pa uporabnikom omogoča nakup specifične telefonske številke za rabo platforme, če podjetju ne želijo posredovati dejanske številke svoje kartice SIM.

Moderne komunikacijske aplikacije s poudarkom na zasebnosti in varnosti, kot so Signal, WhatsApp in Telegram, postajajo z rastočo zavestjo o pomembnosti osebnih podatkov vse bolj priljubljene. Vse pa imajo še vedno nerodno zahtevo, da pri vpisu predložimo številko svojega telefona (torej, kartice SIM), ker skoznjo izpeljejo verifikacijo uporabnika. Sicer se vsa podjetja zavezujejo, da te številke nikoli ne posredujejo naprej brez privolitve uporabnika, toda zahteva kljub vsemu ni najbolj v skladu z deklarirano zavezanostjo zasebnosti, obenem pa lahko številke ob kakšnih neljubih dogodkih tudi pobegnejo, kar se je denimo zgodilo pri nedavnem vdoru v Twilio. Zato se tisti bolj vešči (in paranoični) uporabniki že sedaj zatekajo k servisom za virtualne telefonske številke. Telegram bo po novem tistim, ki bodo pripravljeni primakniti nekaj deset evrov, postopek omogočal v lastni režiji.

Funkcija sloni na tržnici Fragment, ki uporablja Telegramov lasten blockchain The Open Network (TON), z žetonom Toncoin. Gre za otroka Telegramovega nesojenega skoka v kriptovalute, ki so ga bili prisiljeni na zahtevo ameriške agencije za trg vrednostnih papirjev (SEC) predlani ustaviti. Toda inženirji so projekt razvijali dalje in danes služi med drugim deljenju sredstev med uporabniki in skozi Fragment tudi dražbi unikatnih uporabniških imen - po novem pa še številk. Te je mogoče uporabljati zgolj za sodelovanje na družbenem omrežju, ne pa tudi za klice ali pošiljanje sporočil SMS. Cene kotirajo nekje od 15 evrov za najbolj običajne številke pa do več deset tisočakov za zelo specifične.

Obenem velja omeniti, da je nova storitev tudi del rastočega spiska načinov, na katere skušajo tako pri Telegramu kot komunikacijskih aplikacijah nasploh diverzificirati vire prihodkov. Platforma je med drugim letošnjega junija lansirala naročniški režim z raznimi bonbončki, ki ima sedaj že prek milijon uporabnikov.