Teleskop James Webb se je pravilno razprl
Matej Huš
8. jan 2022 ob 22:53:33
Štirinajst dni po izstrelitvi in po treh četrtinah prepotovane razdalje do cilja je vesoljski teleskop James Webb pravilno odprt. Do cilja ga sicer loči še 350.000 kilometrov, a vsi težji odseki poti so že za njim. Zadnji korak se je zgodil danes. Ameriška, evropska in kanadska vesoljska agencija si lahko po četrt stoletja dolgi izdelavi teleskopa in več kot 10 milijardah dolarjev vložka malce oddahnejo. Vseh 350 mehanizmov, ki so skrbeli za razpenjanje teleskopa, je pravilno sodelovalo.
To še ne pomeni, da je teleskop nared za opazovanja. Med preostankom poti, ki bo trajal še dva tedna, morajo preveriti in pravilno obrniti vseh 18 kosov primarnega zrcala, umeriti vse instrumente in predvsem počakati, da se v senci lastnega ščita teleskop ohladi. Najhladnejši deli so trenutno pri -200 °C in bodo šli še kakšni 30-40 °C niže.
Pri tem teleskopu toliko govorimo o razpenjanju in zlaganju, ker gre za enega unikatnih dizajnov. Toplotni ščit na primer meri 20 x 14 metrov, heksagonalno zrcalo iz 18 kosov pa ima premer 2,4 metra, kjer bo uporabne površine za zbiranje elektromagnetnega valovanja 4,5 kvadratnega metra. In to zrcalo je prekrito z zlatom, ki ima odlične odbojne lastnosti za infrardeči del spektra, v katerem bo teleskop tudi gledal svet. Takšne dimenzije lahko v vesolje pošljemo le, če jih zložimo kot origami, nato pa se morajo znati razpeti same, brez človeške pomoči (razen na daljavo).
Zadnji kos se je pravilno zložil v soboto ob 16.30 po slovenskem času, tri ure pozneje pa je bilo celotno zrcalo pravilno zaskočeno. Celotno zrcalo je imelo 178 delov, ki so morali brezhibno delovati. Še kompleksnejši je ščit, ki je imel 140 mehanizmov, 70 tečajev, 400 škripcev, 90 kablov in osem motorjev, ki so se takisto dobro odrezali. Dasiravno bo teleskop na končnem položaju čez dva tedna, bo vso nastavljanje trajalo še približno pol leta. Potem pa si lahko obetamo prve prave posnetke.