Februarska zmrzal v Teksasu povzročila milijarde izgube in dobičke
Matej Huš
13. jul 2021 ob 09:04:38
Ko je 15. februarja letos Teksas zajel arktični mraz, zaradi česar se je država pogreznila v pet dni trajajoči temo in mraz, si je malokdo mislil, da bo račune za elektriko in ogrevanje plačeval še več let. Energetski sistem države je bil v nekaj urah na tleh, zaradi česar so sočasno cene poletele v nebo, ponudba energentov - zlasti plina in elektrike - pa je strmoglavila. Komur so še gorele luči, je to kmalu krepko obžaloval. Na drugi strani enačbe pa so bili proizvajalci zemeljskega plina in upravljavci plinovodov. Ti so v petih dneh ustvarili 11 milijard dolarjev, od česar so tri četrtine plačale elektrarne, ki so to podražitev veliki meri prenesle na potrošnike, preostanek pa porabniki plina za ogrevanje in kuho. Podrobnosti so znane, razkriva Bloomberg.
Da bi šlo nekaj hudo narobe, je bilo nekaterim jasno že dni pred ohladitvijo. Proizvodnjo zemeljskega plina so začeli krčiti, ker je bilo jasno, da oprema ni prilagojena za prihajajoče arktične temperature. Od 9. februarja dalje je vztrajno padala in na koncu je znašala manj kot polovico običajne. Ko so se začele prve redukcije električne energije, je bila proizvodnja plina 52 odstotkov normalne. Cene plina so že rasle, ponudniki pa so odpovedovali pogodbe z elektrarnami, ker jih nismo mogli izpolnjevati zaradi višje sile (force majeure). Začelo se je iskanje plina na vseh koncih, kjer se ga je dalo dobiti. To pomeni nakupovanje na trgu (spot market), kjer so cene pobezljale. Z običajnih cen 3 dolarjev za milijon BTU (1 cent na kWh) so v veleprodaji porasle do 50 dolarjev za milijon BTU (17 centov na kWh), pri končnih kupcih pa vse do 300 dolarjev za milijona BTU (1 dolar na kWh). Stokratna podražitev je prizadela tako elektrarne kot tudi končne uporabnike. V Teksasu je namreč možno imeti pogodbo, kjer potrošnik plačuje vsakokratno tržno (spot) ceno, kar ga izpostavlja nevarnim nihanjem. Vse te podražitve so se zgodile, še preden je razpadlo elektroenergetsko omrežje.
Teksaški plinovodi so skorajda monopol, saj jih obvladuje le nekaj velikih igralcev, med katerimi sta Energy Transfer in Kinder Morgan, ki sta ustvarila največje dobičke februarja. Energy Transfer je v prvem kvartalu ustvaril 3,3 milijarde dolarjev dobička, lani v tem času pa 855 milijonov dolarjev izgube. Kinder Morgan je ustvaril 1,4 milijarde dolarjev dobička, lani v tem času pa 306 milijonov dolarjev izgub. Poleg upravljavcev plinovodov so bili proizvajalci plina edini, ki jih mraz ni čisto nič prizadel, saj je dvig cen več kot kompenziral upad proizvodnje.
Težavam bi se v veliki meri izognili, če bi bila oprema prilagojena na delovanje pri nizkih temperaturah. Za to niso bili poskrbeli in nič ne kaže, da bi imeli interes to storiti zdaj. Zdi se, da je edina možnost zakonska prisila, nad katero pa teksaške oblasti niso navdušene.