Zaradi uporabe brezplačnih aplikacij vojaki razkrili jedrske skrivnosti

Matej Huš

29. maj 2021 ob 13:08:26

Vojaki, ki so si morali zapomniti protokole za rokovanje z jedrskim orožjem, so uporabljali aplikacije za izdelavo virtualnih učnih kartic (flashcard apps), ki so javno razkrile tajne informacije o jedrskem orožju. Preiskovalni portal Bellingcat je ugotovil, da so bile številne učne kartice, ki so si jih izdelali vojaki, javno dostopne. Na njih so bile dostopne informacije o protokolih za jedrsko orožje in nekatere lokacije v Evropi. Šest lokacij neuradno že poznamo, uradno pa jih niti ZDA niti nobena izmed gostiteljskih držav ne potrdi.

Na učnih karticah so tudi informacije, kateri bunkerji vsebujejo pripravljeno orožje (hot) in koliko jih je. Razkrili so tudi podatke o lokaciji nadzornih kamer, patruljiranju, identifikacijske podatke za vstop v baze, protokole za komuniciranje ogroženosti vojakov itd. Odkrili so kartice, ki so jih pripravili vojaki iz vseh šestih lokacij jedrskega orožja v Evropi (Kleine Grogel v Belgiji, Aviano in Ghedi v Italiji, Büchel v Nemčiji, Volkel na Nizozemskem in Incirlik v Turčiji).

Nekatere izmed kartic so bile na internetu dostopne od leta 2013, najnovejše pa so bile iz letošnjega aprila. Pred objavo članka so pristojni poskrbeli, da so vse vsebine odstranili z interneta. Zanimivo je, da jih ni bilo težko najti. Kljub temu da uradno ne vemo niti lokacij jedrskega orožja v Evropi, je na internetu moč najti precej informacij in tudi s tem povezane kratice in žargon. Iskanje po teh izrazih na platformah za učne kartice, kot so Chegg, Quizlet in Cram, je odkrilo skupine kartic, ki jih je bilo potem enostavno pregledati.

Nekatere platforme imajo privzeto nastavitev, da so kartice javno dostopne, razen če jih ročno ne spremenimo v zasebne. Vojaki so pač uporabljali te platforme s privzetimi nastavitvami. To ni prvi spodrsljaj, ko je uporaba brezplačnih aplikacij razkrivala vojaške skrivnosti. Spomnimo, da so pred nekaj leti ameriški vojaki uporabljali Stravo, iz česar je bilo možno ugotoviti lokacije baz na tujem in dogajanje v njih, zlasti rutinske premike.