Južna Koreja razvija svoj Stuxnet

Matej Huš

22. feb 2014 ob 19:00:20

Južna Koreja se pridružuje četici držav, ki uporabljajo tudi internetna orožja oziroma kibervojskovanje. Šolski primer tovrstnega orodja je brez dvoma Stuxnet, ki so ga razvili v ZDA in Izraelu za sabotažo iranskih centrifug za bogatenje urana. Izkazalo se je, da je tovrstnih virusov (vsaj še Duqu, Flame, Madi, Gauss, Rdeči oktober in Careto), za najaktivnejši sili pa veljata ZDA in Kitajska, čeprav zagotovo nista edini. Sedaj je tudi Južna Koreja napovedala razvoj orožja za severnokorejski jedrski program.

Južnokorejska tiskovna agencija sporoča, da bodo začeli razvijati napredna računalniška orodja, ki bodo napadala severnokorejske jedrske obrate. Ministrstvo je predstavilo dolgoročno strategijo za internetno politiko, v kateri pomembno točko zaseda razvoj Stuxnetu podobnega orodja. Južnokorejska vojaška divizija za internetno vojskovanje je bila ustanovljena leta 2010 prav zaradi Severne Koreje, ki jo obtožujejo obsežnih računalniških napadov na južnokorejsko infrastrukturo in omrežja. Doslej so se osredotočali predvsem na psihološko vojno, kamor sodijo različne kampanje na družabnih omrežjih, sedaj pa to ni več dovolj, čeprav to še vedno ostaja prva faza projekta. Prav tako uvajajo strožji nadzor, saj so v preteklosti pojavljali očitki, da so te zmožnosti izkoriščali v politične namene za propagando, zlasti ob predsedniških volitvah leta 2012, zaradi česar so bili nekateri člani enote v preiskavi. Ustanovili bodo nov oddelek (Cyber Defense Department), ki bo koordiniral misije na internetu.

Analitiki svarijo, da so internetna orožja zelo nevarna, saj imajo lahko številne nezaželene posledice. Recimo tudi Stuxnet je ušel in okužil še marsikaj drugega, ne le obratov v Natancu in Bušerju. Druga nevarnost je analiza kode, ki jo lahko potem kdorkoli predela in naščuva na druge tarče. A vse od severnokorejskega testa jedrskega orožja leta 2006 so oblasti v Seulu zaskrbljene, da so ti pomisleki očitno razvodeneli. Možnih scenarijev je več.