Amazon tudi lani v EU formalno z izgubo in brez davka na dobiček
Matej Huš
4. maj 2021 ob 22:05:00
Amazon je v minulem letu v Evropi ustvaril 44 milijard evrov prihodkov, kažejo bilance, ki jih je podružnica Amazon EU Sarl oddala v Luksemburgu. Od tega zneska Amazon ni plačal nič davka na dobiček, saj je uradno evropska podružnica ustvarila 1,2 milijarde evrov izgube. Po luksemburški zakonodaji lahko del tega zneske prenese v prihodnja leta. Že iz preteklih let ima podjetje 2,7 milijarde evrov izgube, ki jo bo lahko pobotalo s prihodnjimi dobički. Predlani je Amazon v Luksemburgu ustvaril 32 milijard evrov prihodkov, lanski pa so eksplodirali tudi zaradi pandemije. Ljudje so več kupovali prek interneta, zaradi dela na daljavo pa se je povečalo tudi povpraševanje po AWS.
Skozi luksemburško podružnico izvajajo prodajo na evropski trg, a ima zaposlenih le 5262 ljudi. To pomeni, da prihodki na zaposlenega znašajo astronomskih 8,4 milijona evrov. Koliko je Amazon zaslužil v posamezni evropski državi, v prijavi ne razkrivajo. Amazon sicer trdi, da plačujejo vse potrebne davke v vseh državah, kjer poslujejo. Ob tem dodajajo, da so od leta 2010 v Evropo vložili 78 milijard evrov, s čimer so ustvarili na tisoče novih mest in pomagali zgraditi obsežno infrastrukturo.
Niti slučajno ni Amazon edino podjetje, ki uporablja davčne trike za optimizacijo. Večino dobičkov namreč prikažejo v državah, kjer davka na dobiček ni. Tja ga pretakajo s plačevanjem licenčnin, modelov in drugih oblik avtorske lastnine in storitev, ki jih podružnice v bolj obdavčenih državah plačujejo "lastniku" intelektualne lastnine v davčni oazi. Največjih šest - Amazon, Facebook, Google, Netflix, Apple in Microsft - naj bi se v preteklem desetletju izognilo plačilu več kot 100 milijard dolarjev davkov na globalni ravni. Tudi zaradi tega potekajo intenzivna dogovarjanja med državami, da se vzpostavi globalni sistem obdavčitev in tudi najnižja stopnja davka. Takšno rešitev podpira tudi nov ameriška administracija.