Preizkus robotskega psa v newyorški policiji predčasno končan

Jurij Kristan

1. maj 2021 ob 14:21:27

Policija v New Yorku je zaradi močno negativnega odziva javnosti prekinila testiranje Digidoga, policijske inačice Boston Dynamicsovega štirinožnega robota Spota.

Odkar je pasji robot Spot pred dvema letoma prikorakal iz Boston Dynamicsovih razvojnih hal, so jih v testiranje, oziroma začetno rabo, predali med 400 in 500 uporabnikom. Večina jih koraka po raznoraznih deloviščih, medtem ko je v vojaških in policijskih enotah raba precej omejena, ker pogoji firme prepovedujejo montažo orožja na robota. Kljub temu smo prejšji mesec izvedeli, da so ga testirali v francoski vojski, sicer kot hodečo izvidniško kamero. Že konec leta 2019 pa je nekatere razburil preizkus v bostonski policiji. Toda pred dnevi je prvič prišlo tudi do tega, da je javni odpor takšne dejavnosti dejansko prekinil, in sicer v New Yorku.

Tamkajšnja policija je Pikija lanskega decembra preoblekla v modro in ga na ulice poslala pod imenom Digidog. Odtlej je sodeloval v kakšnem ducatu operacij, povečini kot hodeča kamera za primere, ko bi bili živi policisti lahko izpostavljeni resni nevarnosti. Kljub temu, da resnih incidentov z Digidogom niso zabeležili, pa sta bili tako laična kot strokovna javnost že od vsega začetka dogajanju nenaklonjeni. Viralni posnetki mimoidočih so sprožali zgražanje, pojavili so se pomisleki o nerazčiščenih podrobnostih glede osebnih podatkov, ki jih robotove kamere zajamejo. Svoj lonček so pristavili tudi politiki in naposled je mestni svetnik Ben Kallos marca pričel s procesi, ki bi omejili policijsko rabo robotov, na štartu s prepovedjo montaže ubojnih sredstev. Trud je bil pred dnevi poplačan, kajti policijski načelnik je zaukazal, naj se eksperiment, ki bi sicer moral potekati do avgusta, predčasno prekine, robota pa bodo vrnili Boston Dynamicsu. Pogodba je sicer stala dobrih 94.000 dolarjev in je vključevala robota ter dodatno, zmogljivejšo kamero.

Dogodek je treba nujno razumeti v kontekstu trenutnih ameriških političnih razmer, se pravi kot neposredno posledico demonstracij po umoru Georgea Floyda in problematike policijskega nasilja v ZDA. Newyorška policija je zapletena v množico afer s prekoračitvijo pooblastil in izmikanjem odgovornosti, s čimer ima trenutno precej slab sloves, še posebno v soseskah s pretežno nebelskimi prebivalci. V takšnih razmerah, ko širom države množično vznikajo zahteve po zmanjšanju financiranja policijskih uradov, je bil prihod visokotehnološke eksotike z namontirano kamero res slaba piarovska poteza, ki je pri prebivalstvu namesto občutka varnosti vzbudila srhljive spomine na tisto epizodo Black Mirrorja. Propad projekta tako dosti pove o trenutni klimi v ZDA, mnogo manj pa o dejanskih tehničnih zmogljivostih naprave.