Televizorji na CESu: mini-LED in svetlejši OLED
Jurij Kristan
16. jan 2021 ob 23:59:03
Televizijske naprave so vselej ena osrednjih točk lasvegaškega sejma potrošne elektronike in tudi letos je večina proizvajalcev predstavila osvežitve ter razširitve svojih repertoarjev. Tehnologija mini-LED je danes osrednji element LCDjev, medtem ko si firme pri zaslonih tipa OLED prizadevajo izboljšati predvsem svetlost. Na vidiku so tudi prvi uporabni izdelki s tehnologijo micro-LED in pa OLED računalniški monitorji.
Na čelu napredka televizijskih zaslonov se trenutno bojujeta dva poglavitna pristopa: organske svetilne diode OLED in pa LCDji z ozadno osvetlitvijo vrste mini-LED. Slednji so nadgradnja starejših klasičnih LED LCDjev in močno povečajo število LED diod v ozadni osvetlitvi, s čimer pridobimo natančnejši nadzor nad temnimi področji zaslonske matrike. Nekih točnih standardov, ki bi ločili LED on mini-LEDa, sicer nimamo, toda letos predstavljeni televizorji podjetij TCL, Samsung in LG na primer vsebujejo med 25.000 in 30.000 ledic, ki sestavljajo med 1000 in 2500 kontrastnih polj. TCL, ki je bil tu med prvimi, je na sejmu denimo predstavil tehnologijo OD Zero mini-LED, pri kateri so diode uspeli tako skrčiti, da se povsem naslanjajo na barvni film, kar je industrijska noviteta. LG je po drugi plati svoj pristop malo hecno poimenoval QNED, kar je kratica za Quantum NanoCell LED, pri čemer prvi del naziva cilja na barvni film iz kvantnih pik (ne, pravih kvantnopičičnih zaslonov, kjer bi pike same svetile, še nimamo).
Mini-LED je tako vmesna stopnica do tehnologije micro-LED, ki pomeni sveti gral TV zaslonov, saj so tam ledice tako majhne, da lahko predstavljajo posamezne piksle, s čimer odpade cel kup filtrirne krame - se pravi tudi sama LCD mrežica. Najbolj razvpite tozadevne naprave so gotovo tiste iz Samsungove linije The Wall, ki pa so bile doslej strogo konceptni prototipni primerki, ki so jih kazali zgolj na prireditvah. Letos pa so Korejci končno obelodanili prve konkretne izdelke v 88-, 99- in 110-palčnih inačicah ter ločljivostjo 4K. To pa je pravzaprav vse, kar o njih vemo, kajti cena in natančni roki dobavljivosti sledijo pozneje letos. Podjetje obljublja montažo, ki jo bomo zmogli brez strokovne pomoči, in možnost poganjanja štirih vhodov hkrati, se pravi denimo štirih 55-palčnih slik. Ravno za tisto nadzorno sobano v štabu zlobnega genija, ki si bo zadevo edini lahko privoščil.
LG se ima še vedno za vodilnega pri matrikah tipa OLED in je na sejmu pokazal tehnologijo OLED evo, pri kateri naj bi dosegli doslej nevidene jakosti v svetlosti. Ker je celoten dogodek zavirusanemu času primerno potekal preko spleta, je bilo trditve nemogoče dostojno ovrednotiti in bo potrebno počakati, da naprave pozneje letos prispejo na tržišče (po običajni praksi za te izdelke ceno in druge podrobnosti izvemo nekje spomladi). Je pa očitno blizu čas, ko bomo ugledali prave OLED računalniške monitorje, kajti LG je naznanil tudi UltraFine OLED Pro, 31,5-palčni monitor ločljivosti 4K. Namenjen bo profesionalcem in zmogel 99-odstotno barvno natančnost po standardih DCI-P3 ter Adobe RGB. O ceni in dobavljivosti še nič.
Kar se tiče ostalih funkcij, je med drugim opazno dvorjenje imetnikom igralnih konzol z zmogljivostmi, kot sta 120-herčno osveževanja in prilagodljivo osveževanje (VRR - variable rate refresh). V LGju obenem za bližnjo prihodnost obljubljajo integracijo Stadie in Nvidijinega Geforce Now. Programje ima vse tesnejšo povezavo s pametnimi asistenti, medtem ko so pri Samsungu pokazali nekaj hecnih zadev, kot sta pametni pomočnik za telovadbo in daljinec s sončnimi celicami.