Pred ameriškimi volitvami na YouTubu zmanjkuje oglasnega prostora

Matej Huš

22. okt 2020 ob 20:00:41

V ZDA predvolilna vročica narašča, kar se kaže tudi na medmrežju. Še nikoli v zgodovini splet ni bil tako pomemben medij, zato se tja zlivajo oglaševalske milijarde. Google je na YouTubu, ki sodi po razvrstitvi Alexa na drugo mesto najpopularnejših spletnih strani (za google.com), naletel na sladek problem. Oglaševalci želijo zakupiti toliko oglasnega prostora, da YouTube oglasov nima več kam postaviti. Zlasti v razklanih državah (swing states), kjer volilni rezultat odločilno vpliva na rezultate na zvezni ravni, prostora ni več, pa čeprav so se cene oglasov podvojile. YouTube vsako minuto dobi za 500 ur novih videoposnetkov, a niti to ne zadostuje - vsi pač niso relevantni za ameriške politične oglase.

V začetku leta je Google prvikrat v zgodovini beležil rahel upadel oglasnih prihodkov, a se to utegne do konca leta izravnati. Zaradi epidemije se je obisk strani močno povečal, razbeljena ameriška volilna kampanja pa je še dodatno olje za Googlov stroj. Presežno povpraševanje po oglaševanju je sicer treba pravilno razumeti: v Sloveniji ga ne bomo opazili. Google oglasni prostor prodaja zelo profilirano. Ameriški volilni sistem pa daje nesorazmerno visok pomen rezultatom v državah, kjer vnaprej ni jasnega zmagovalca. Vse kampanje zato kupujejo večinoma isto geografijo in demografijo; tam je prostora zmanjkalo. Google namreč omogoča vnaprejšnje rezervacije prostora, zato ne glede na količino denarja na primer v Iowi skorajda ni možno več dobiti oglasnega prostora. Samo septembra je Google prodal za 139 milijonov oglasnega prostora ameriškim političnim kampanjam.

YouTube ob tem poudarja, da vsak politični oglas preverijo, ali ustreza pogojem uporabe, da bi zajezili širjenje dezinformacij. Posebej problematični so oglasi z napačnimi navedbami glede glasovanja (v ZDA je marsikod potrebna registracija), ki jih briše tudi Facebook. Google je sicer lani omejil ciljano politično oglaševanje, tako da ni možno uporabiti podatkov iz volilnih imenikov, da bi ciljali na točno določene skupine ljudi.