Torvalds v Linuxu sprejel smernice za vključujoč jezik

Matej Huš

11. jul 2020 ob 20:38:19

Razprava o vključujočem jeziku, ki se izogiba stereotipom in neprimernemu besedišču ter jo je pred tednom dni ponovno sprožil Intelovec in razvijalec Linuxa Dan Williams, je dobila svoj odsev tudi v Linuxovem jedru. Gre za terminologijo, kot je master/slave, blacklist/whitelist in podobno, ki bi jo želeli zamenjati z na primer primary/secondary in denylist/allowlist. Linus Torvalds, glavni skrbnik Linuxovega jedra, je Torvalds sprejel malenkostno spremenjen predlog, ki so v bistvu priporočila in splošne smernice.

Razprava, ki je potekala prek elektronskih sporočil teden dni, je prinesla precej argumentov in jo je priporočljivo prebrati. Williams pa je ob svojem predlogu pripravil tudi dokument inclusive-terminology.rst, v katerem je navedel razloge za spremembe in predlagano terminologijo. Na koncu ta dokument ni bil vključen v jedro, ker so se želeli izogniti prisili in netehničnim dokumentom v jedru, ker bi ti vodili le k nadaljnjim razgretim debatam. Je pa Torvalds same smernice, da mora biti jezik vključujoč, sprejel in patch dodal v jedro.

Smernice ne prinašajo nobenih obvez in natančnih navodil, temveč zgolj priporočila, naj se pri pisanju kode in upoštevajo predlogi za vključujoč jezik. Stari deli kode in posodobitve starih ABI/API seveda ne bodo del prenove, medtem ko pri novih prispevkih pričakujejo, da se bodo držali smernic.