Linux v jedru dobil podporo za RTOS
Matej Huš
20. sep 2024 ob 21:20:17
Operacijski sistemi, ki poganjajo kritične procese, morajo teči v realnem času. Tovrstni sistemi (RTOS) imajo jasno določene časovne omejitve za izvedbo posameznih operacij, zato lahko z njimi na primer krmilijo letala, laserje, zavore, CNC, roverje na Marsu ali pa zgolj gramofon, kjer zakasnitve niso sprejemljive. Tak sistem je na primer QNX, lahko pa je tudi Linux. Real-Time Linux že od leta 2005 podpira zbir kode PREEMPT_RT, ki to omogoči, a ga je treba ločeno namestiti. Z jedrom 6.12 se to naposled spreminja, PREEMPT_RT namreč prihaja v jedro.
Linus Torvalds je potrdil, da je PREEMPT_RT nared za vključitev v jedro (mainline). S tem je tako praktično kot simbolično postal del "pravega" Linuxa, saj je bila glavna prepreka funkcija za razhroščevanje printk, ki jo je napisal Torvalds in je bil navzlic svoji izjemni univerzalnosti in uporabnosti fundamentalno nezdružljiva s konceptom RTOS. Sedaj je ustrezno popravljena, da bo lahko sobivala s PREEMPT_RT.
V praksi sprememb ne bo veliko. Na domačih računalnikih (in tudi službenih, pa tudi strežnikih) bo Linxu tekel povsem enako kot doslej. Morda bo še največ sprememb pri produkciji avdia visoke kakovosti, drugod pa niti ne. Po drugi strani pa sistemi, ki RTOS potrebujejo, tega vrsto let že imajo. Tudi v najbolj priljubljeni distribuciji je RTOS na voljo uporabniku zelo prijazno. Z vključitvijo v jedro bo enostavnejše le vzdrževanje, ki bo del glavne revizije jedra in ne dodatnih paketov. Linux pa je naredil še en majhen korak na poti k obvladovanju sveta.