Tudi Španija v sprejem digitalnega davka

Dare Hriberšek

4. jun 2020 ob 16:42:37

Španski spodnji dom parlamenta je danes začel zakonodajni postopek za sprejem kontroverznega davka na promet velikih spletnih podjetij, kot so Facebook, Google, Apple in Amazon. Več podrobnosti ni znanih, razen, da naj bi državna blagajna na račun davka prejela milijardo evrov več prilivov. Sprejemanje zakona naj bi trajalo 3-4 mesece, pri čemer se utegne manjšinska vlada soočiti s problemom zagotavljanja potrebna večine poslanskih glasov.

Druga težava se navezuje na morebitne protiukrepe s strani ZDA. Te so jih že napovedale zoper Francijo, ki je tak davek uvedla pred slabim letom dni, njihov finančni minister Bruno Le Maire pa je včeraj na konferenci G7 - kot že večkrat doslej - vnovič potrdil, da nameravajo pri njem vztrajati, kljub pritiskom z one strani Atlantika. Obenem je pozval članice Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), naj pohitijo s poenoteno, mednarodno različico davka, ki bi po njegovem mnenju morala biti nared do konca letošnjega leta.

Robert Lighthizer, predstavnik ameriške predsedniške komisije za trgovino (U.S. Trade Representative), pa je pred dvema dnevoma napovedal preiskavo po 301. oddelku (section 301.) zoper skupino držav, ki so tak davek bodisi že uvedle ali pa ga nameravajo. To so Avstrija, Brazilija, Češka, EU, Indija, Indonezija, Italija, Španija, Turčija in Velika Britanija. Gre za določbo zastarelega ameriškega trgovskega zakona iz leta 1974, po katerem lahko ZDA enostransko vpeljejo carine in druge trgovinske omejitve zoper kako tujo državo.

Zoper Francijo je tovrstna preiskava že zaključena, a so ZDA uvedbo povračilnega davka za zdaj zadržale, vse dokler niso končana pogajanja o mednarodni obliki digitalnega davka v okviru OECD.