Vzdrževalci telekomunikacij v Veliki Britaniji tarče groženj in napadov

Matej Huš

4. jun 2020 ob 10:12:57

V letošnjem letu je eden nevarnejših ali vsaj manj prijetnih poklicev nepričakovano postal tehnik telekomunikacij. Odkar so splet in družbo preplavile teorije zarote, ki mobilna omrežja nove generacije 5G neutemeljeno povezujejo z najrazličnejšimi vplivi na ljudi, vključno s širjenjem covida-19, so tako infrastruktura kakor njeni vzdrževalci tarče napadov. V Veliki Britaniji so zabeležili vsaj 87 požigov baznih postaj, na Nizozemskem okrog 30, o primeri poškodovanj pa poročajo še iz Francije, Belgije, Italije, Nemčije, Švedske, Irske, Cipra in tudi Hrvaške. Z nadlegovanjem in napadi pa se morajo soočati tudi tehniki.

The Verge je pripravil zanimivo reportažo o dogajanju na delu tehnika
, ki popravlja in vzdržuje telekomunikacijsko infrastrukturo v Veliki Britaniji. Delavci se soočajo z različnimi oblikami napadov. Med nevarnejše sodijo nastavljene britvice in igle za posterji, ki so nalepljeni na telekomunikacijskih drogovih. Beležili so tudi primer delavca, ki je bil deležen pljuvanja, čemur je sledil razvoj simptomov covid-19, zaradi česar je moral izolacijo. V drugih primerih so delavci tarče verbalnega nadlegovanja, ki lahko postane zelo nevarno, ko posamezniki k temu pritegnejo še druge mimoidoče. Pri tem ne pomaga, da ti delavci v glavnem popravljajo optične povezave ali bazne postaje obstoječih mobilnih omrežij - tarče so kljub temu. Enako velja za požige baznih postaj, kjer v glavnem uničujejo infrastrukturo za 3G in 4G.

Iz Mobile UK sporočajo, da se frekvenca napadov zmanjšuje. K temu je botroval tudi angažma upravljavcev družbenih omrežij, ki so začela odstranjevati skupine, ki pozivajo k nasilju (denimo skupino 5G TOWER FIRE COMP na Facebooku). Kljub temu delavci s cmokom v grlo odhajajo na delo, kar se lani ni dogajalo. Grace Rahman iz Full Fact, kjer se ukvarjajo s preverjanjem dejstev, pojasnjuje, da so trditve o škodljivosti mobilnih telefonov stare že leta, s 5G pa jih intenzivneje od leta 2019. Delavci telekomunikacijski podjetij pravijo, da jih tako sodelavci kakor vodstvo podpirajo in da imajo jasna navodila, kako se morajo odzvati v primeru (verbalnih) napadov - predvsem se ne smejo spuščati v konfrontacije. Kadar postane prenevarno, se morajo čim hitreje pobrati z mesta. Pri tem dodajajo, da je večina javnosti pozitivna in hvaležna za delo, ki ga opravljajo.