Epic Games razkrili Unreal Engine 5
Jurij Kristan
13. maj 2020 ob 23:36:01
Epic Games so z navdušujočo video predstavitvijo odgrnili tančico s pete generacije grafičnega pogona Unreal Engine. UE5 predvidoma prispe konec prihodnjega leta in po videnem sodeč resnično pomeni generacijski preskok, ki ga bo mogoče izkusiti tudi na prihodnji generaciji konzol, saj naj bi omenjena prezentacija v realnem času tekla na Playstationu 5.
Epic Games so te dni še najbolj razvpiti po Fortnitu in svoji igričarski trgovini, toda jedro njihovega doprinosa industriji še vedno tvori grafični pogon Unreal Engine, ki z Unityjem sestavlja dvojico trenutno najbolj razširjenih. Najava naslednje, pete generacije pogona, je zato hudo pomembna reč, še posebno v luči dejstva, da prihaja skladno z nastopom nove generacije konzol in bo tako nosila stereotipno imenovani "next-gen" videz prihodnjih iger. Pred meseci je Microsoft z napovedjo DirectXa 12 Ultimate dal vedeti, da se lahko v grafičnem smislu kmalu nadejamo vznemirljivih kvalitativnih preskokov ... toda Epicovo razkritje je kljub temu večino prisotnih gladko sezulo. Scene s prek desetimi milijardami (!) trikotnikov in dinamično globalno osvetlitvijo se v tem hipu še na PCjih zdijo znanstvena fantastika, zato je toliko bolj presenetljivo slišati, da naj bi demo v realnem času tekel na Playstationu 5.
Kako natančno Unreal Engine 5 premleva poligone in luči, bo skozi prihodnje mesece brez dvoma tema številnih strokovnih debat in predavanj, so pa Tim Sweeney in druščina ob robu tiskovne konference podali vsaj nekaj prepotrebne razlage. Nova tehnologija je zgrajena na doktrini REYES ali Render Everything Your Eye Sees. To pomeni: gre za mikropoligonski grafični pogon, ki uporablja trikotnike pod velikostjo piksla, na tej osnovi pa deluje tudi odstranjevanje za videz nepotrebnih elementov - denimo površin, ki so precej manjše od posamezne pike. Prijem je sicer že dolgo v uporabi pri animaciji posebnih učinkov, tu pa je naposled prešel v realnočasovno izrisovanje. Ker celotno zanemarjanje odvečnih delov scene odpade na sam engine, se s tem ni treba več ukvarjati dizajnerjem iger. Ti lahko zato vanj mirne duše vržejo model iz ZBrusha z ducati milijonov trikotnikov in teksturami ločljivosti 8K, UE5 pa jih bo sam prebavil, kot je treba - to pomeni dinamično pretočno (streaming) dodeljevanje sredstev.
V praksi lahko zato v sistem za obdelavo geometrije Nanite preprosto vnašajo podatke iz visokoresolucijskih fotorealističnih knjižnic; v tem primeru je bila to Quixel Megascans. To pomeni velik prelom v razvoju iger, ki bi lahko postal precej preprostejši, je pa vprašanje, koliko bo zaradi tega narasla količina podatkov na diskih. Komponento za osvetljavo imenujejo Lumen in ta hip še ni povsem jasno, ali oziroma v kolikšni meri uporablja raytracing, se pa osvetljava dinamično prilagaja tako spremembam virov svetlobe kot geometrije, denimo rušenju zidov. Novi fizikalni sistem ima ime Chaos, tisti za animacijo delcev je Niagara VFX. Čeprav so nekateri elementi videti podobni prijemom iz DX12 Ultimate, je Sweeney povedal, da ne gradijo (izključno) na njegovi osnovi. UE5 bo kot štirica prava multiplatformna tehnologija, tudi za Android in Switch. Mimogrede, čeprav bo potemtakem tekel tudi na prihodnjem Xboxu, si je Sony prefinjeno priboril čast poganjati testno prezentacijo in tako še enkrat več elegantno ukanil tekmeca, ki si je pred tednom dni privoščil zelo krmežljavo predstavitev lastnega next-gena.
Unreal Engine 5 bodo z letom 2021 v roke najprej dobili razvijalci, tako da lahko prve izdelke na tej osnovi pričakujemo šele konec prihodnjega leta, oziroma še pozneje. V Epicu so ob robu naznanili še nekaj pomembnih reči; za razvijalce odpirajo svojo strežniško infrastrukturo, na kateri stoji Fortnite, in še dodatno rahljajo licenčne pogoje za rabo Unreal Engina, saj so po novem (retroaktivno z začetkom tega leta) dajatev oproščeni vsi s prihodkom pod milijonom ameriških dolarjev.