Boj za internetno nevtralnost v ZDA še poteka

Matej Huš

5. maj 2020 ob 20:20:44

Preden je konec leta 2017 ameriška Zvezna komisija za telekomunikacije (FCC) s preglasovanjem 3-2 razveljavila internetno nevtralnost, je potekalo posvetovanje z javnostjo. Prek spleta je bilo oddanih več kot 22 milijonov komentarjev, ki so z rahlo podprli odpravo internetne nevtralnosti. Toda poznejše preiskave so pokazale, da je šlo za manipulacijo, saj naj bi bila velika večina komentarjev lažnih. Študija, ki so jo izvedli na Stanfordu, je na primer ugotovila, da je bilo 99,7 odstotka pristnih komentarjev za ohranitev internetne nevtralnosti.

The New York Times je v preiskovanju vztrajal. Najprej so od FCC z zahtevo za dostop do informacij javnega značaja želeli dobiti, od kod so bili oddani komentarji. Ker FCC teh podatkov ni izročil, češ da bi to predstavljalo poseg v zasebnost komentatorjev (čeprav so bili pred oddajo mnenja seznanjeni, da bo njihovo ime javno objavljeno) in da je naloga preveč obsežna, jih je časnik tožil. Sedaj je sodišče pritrdilo The New York Timesu, ni pa še znano, ali se bo FCC pritožil. Sodišče je FCC naložilo, da mora izročiti IP-naslove, časovne žige in podatke o brskalniku in sistemu (user-agent header), ki so navedeni v dnevniških datotekah za oddajo komentarjev. Sodišče je zavrnilo FCC-jeve argumente, da je to nesorazmerno breme. Analiza podatkov, ki jih bo dobil The New York Times, bo nedvomno zanimiva, saj bo pokazala tudi, od kod so bile manipulacije. Nekateri mediji namreč obtožujejo tuje države, zlasti Rusijo.

Boj za ponovno vzpostavitev nevtralnosti interneta sicer poteka tudi v posameznih zveznih državah. Ponekod so jo uzakonili sami, druge države tožijo FCC. Kalifornija je sprejela najstrožji zakon za nevtralnost interneta in si le nekaj ur pozneje nakopala tožbo pravosodnega ministrstva. Lani je zvezno prizivno sodišče odločilo, da je ukinitev nevtralnosti interneta FCC zakonita, a da lahko države sprejmejo svoje zakone, ki jo nazaj uvajajo. Letos je sodišče odločilo, da primera ne bo ponovno obravnavalo, torej FCC-jeva odločitev ostaja.